Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

classic Classic list List threaded Threaded
33 messages Options
12
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

meribs
Ilmselt leidub selles mõlemat aspekti. Sellised lahendused, mis parandaks ligipääsetavust on kõrgete kuludega ning inimese loomuses on kasutada raha nii vähe kui võimalik. Samuti on probleem tingitud teadmatusest. Ei osata arvestada mõne vajadusega siis kui pole ise kokku puutunud sellega.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

kerdov1
In reply to this post by egon
Mõlemad. Ma usun, et peamiselt on see teadmatuse tõttu, kuna inimesed ei mõtle selle peale või neil pole sellega varem kogemust olnud. Kui ise peaksin sellist programmi või lehekülge tegema, siis peaksin päris palju õppima selle kohta ja aja kulu oleks suur.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

kareil
In reply to this post by egon
Minu meelest ka on see kombinatsioon eri teguritest. Ühelt poolt näen probleemina seda, et n-ö vaikimisi mistahes lahenduse arendusel arvestatakse üsna kitsa sihtgrupiga, kuhu reeglina ei kuulu erivajadustega inimesed. Samuti mängib suurt rolli ka teadmatus või oskamatus sobiv ligipääsetavus tagada ja siis sõltub palju ka rahast. Kuid teadmatus ja kallidus pole niivõrd suureks murekohaks, kui ehk inimese enda väärtused. Kui ikka tahad ja pead oluliseks, et konkreetne lahendus oleks ligipääsetav võimalikult paljude jaoks, siis küll leiad viisi, kuidas see optimaalselt ka ära teha.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

libepavel
In reply to this post by egon
Minu arvates on halb ligipääsetavus enamasti segu teadmatusest ja valedest prioriteetidest. Raha kokkuhoid võib rolli mängida, aga tihti lihtsalt ei mõelda alguses kõigi kasutajate peale ning hiljem on parandamine juba kallim ja keerulisem.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

rihomah
In reply to this post by egon
Oleneb mille ligipääsetavusest rääkida, kuid teadmatus on alles esmane osa. Asjade mugavaks ja kättesaadavaks ehitamine on raske "tava"inimesele ning veel raskem (ja tihti vähema info kättesaadavusega) ehitada neile, kellele on tavast väljas probleeme.
Ning kuna puuetega ja töövõimetusega inimeste probleeme näetakse tihti ekstrana või lisakuluna, on palju sotsiaalselt aksepteeritavam neid teid mitte arendada.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

ansein
In reply to this post by egon
Mõlemat ilmselt. Igasugune erilahendus kipub olema juba kallim. Lisaks on nii palju asju, millega peab arvestama ning kui arendajal endal puuduvad teadmised selles osas, siis ei saagi kõige peale tulla, ''kodutöö'' peab olema eelnevalt tehtud.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by egon
Ma ütleks ka, et mängus on mõlemad. Pakuks sellise selgituse.

Üldreegel on, et ligipääsetavuse lisamine võib õigeaegse sissekavandamise korral üldse mitte hinda tõsta (on ka võimalik, et hoopis vähendab) - kuid on seda kallim, mida hilisemas etapis seda tehakse. Nii et kui alguses (disainifaasis) matsu ei jagata - isegi ausa teadmatuse korral -, siis (pool)valmis toote muutmine ligipääsetavaks läheb palju kallimaks. Ja siis hakatakse reeglina vingerdama.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

sventa
In reply to this post by egon
Arvan, et halb ligipääsetavus tuleb nii teadmatusest kui ka kokkuhoiust, aga kõige rohkem prioriteetidest. Kui ligipääsetavusega arvestada alguses, ei ole see tavaliselt väga kallis. Kui seda lõpus juurde parandada, muutub see ebamugavaks ja kalliks.

Teadmatus paistab välja siis, kui arvatakse, et piisab ainult alt-tekstidest või kontrastist. Tegelikult on vaja mõelda ka klaviatuuriga kasutamisele, vormivigadele, fookuse järjekorrale ja arusaadavale keelele.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

mvaldr
In reply to this post by egon
Pigem arvaks, et ligipääsetavuse puudumine on pigem tingitud teadmatusest, kuna tihtipeale eri veebilehtede ja rakenduse disainimisel on sellele mõtlemine justkui järelmõte, kuna sellega hakatakse tegelema alles siis, kui keegi kurtma hakkab.

Kujutaks ette, et arendaja ja klient ei oska tihtipeale isegi mõelda, mida ja mismoodi peaks disainima, et lahendused oleksid rohkem ligipääsetavad.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

janern
In reply to this post by egon
Usun, et siin võivad mõlemad põhjused mängus olla aga eks enamasti siiski raha. Küllaltki tülikas tegevus ja kui sa nendele töötundidele kohe mingit tulunumbrit külge ei oska joonistada, siis võib tahaplaanile küll jääda.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

olrats
In reply to this post by egon
Arvan ka, et pigem on probleem teadmatuses. Paljud inimesed lihtsalt ei mõtle ligipääsetavuse peale enne, kui nad ise sellega kokku puutuvad. Samas mängib kindlasti rolli ka raha, sest ettevõtted üritavad tihti kulusid kokku hoida. Tegelikult võiks ligipääsetavus olla juba algusest peale normaalne osa arendusest.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

VoolavG
In reply to this post by egon
Minu arvates halb ligipääsetavus on pigem teadmatuse probleem, sest isegi lihtsamad probleemid ei vaja nii suurt raha summat.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 13: Kas halb ligipääsetavus on teadmatusest või raha kokkuhoiust tingitud probleem?

patoms
In reply to this post by egon
seda saab tõesti võtta nii nagu paljud kommentaarid juba räägivad - kaheti. mina oma peakesega ei suuda seda probleemi lahendada ja ma arvan et ma ei peagi olema võimeline.
12