|
Korduvalt olen saanud sõnumeid paki väljavõtmise teemal või midagi taolist, numbrilt kust seda ei peaks tulema. Päris selget petukõne pole vist saanud, aga kindel ei ole ka, sest suhtun igasse võõrasse numbrisse, mis mulle helistab äärmiselt kriitiliselt. Eriti kui tegemist on mingi investeerimispakkumisega või midagi taolist. Ühekorra helistati mingi pensionsamba ületoomise osas tundmatust firmast. Asi tundus eriti kahtlane, kui nimetati igasuguste vanade koolituttavate nimesid. Seletasin ligi 10 minutit üritades aru saada kas on petukõne või mitte. Lõpuks ütlesin ei, aga nüüd aastaid hiljem sain teada, et siiski üks sõber andis mu numbri ja lasi enda samba üle viia. Müügihärra isegi hakkas mind süüdistama Eesti riigi patriootlikuse teemadel, kui ma ei olnud nõus teda usaldama.
Samuti lähedastel on viimase paari aasta jooksul mitu korda olnud juhtumeid krediitkaardi andmete lekkimise teemadel. Võimalik lekkekoht tundus nagu Temu. Näiteks hakkas järsku USA spordipoodides suured summad krediikaardilt kaduma. |
|
In reply to this post by egon
Mul oli üks juhtum, kus asjaolud langesid uskumatul kombel kokku kelmide kõnega.
Ühel õhtul helistati mulle ettevõttest Enefit ja öeldi, et nad tahavad vahetada elektrikella ning küsisid protseduuri vormistamiseks minu andmeid. Iroonia seisneb aga selles, et majas toimuski parajasti elektrikellade vahetus ja see hetk ei tekitanud minus mingeid kahtlusi. Õnneks siis, kui asi jõudis Smart-ID-ga kinnitamiseni, sain aru, et midagi on kahtlast, ja katkestasin kõne. Hiljem, kui läksin Enefiti kodulehele, nägin seal hoiatust kelmide aktiivsuse kohta |
|
In reply to this post by egon
Väga viisakas ja abivalmis “Elektrilevi” helistas eelmisel sügisel. Tahaks tulla elektriarvestit vahetama. Ainuke mure, et oleks enne vaja omanikult kinnitust, et ollakse asjaga nõus. Seega oleks siis vaja digiallkirja. Puhtas eesti keeles, taustaheliks oli mingi kerge kontorimüra. Tegemist siis pettusega. Telefoninumber oli ka natuke edevam ehk +372 55950001 valitud. Minu enda nimi ja aadress siis arvatavasti äriregistrist võetud.
Kui kõne sisu ei oleks veidraks pidanud siis ei oleks aru saanud, et pettus. Hästi harjutatud, “kontorimüra” oli arvatavasti siis eriefekt. 9/10 teater, 0/10 eetiliselt. |
|
In reply to this post by egon
Neid petukõnesid nii palju, et ise ka ei usu. Tihtipeale helistavad õhtulehest, postimehest kes häirivad.
|
|
In reply to this post by egon
Mul endal oli alles hiljuti juhus, kus sain väidetavalt Google’i poolt kirja, et peaksin kohe oma parooli vahetama, sest see on "compromised". Alguses tundus kiri päris usutav, aga kui vaatasin saatja aadressi ja kirja sisu natuke tähelepanelikumalt ning uurisin ise juurde, sain aru, et tegemist oli tegelikult pettusega.
Minu jaoks tekitavad sellised kirjad alati kahtlust just sellepärast, et ma ei olnud ise midagi teinud ega kuskile sisse loginud, aga ikkagi tahetakse kiiresti parooli sisestama või vahetama hakata. |
|
In reply to this post by egon
Ükskord tuli gmail "customer supportilt", et minu bitcoini hoidvale kontole on sisse häkitud ja tuleb kiiresti tegutseda ja paroolid anda jne. Pole kunagi elus bitcoini ostnud... Samuti tuli väidetavalt politseilt kiri, et parkimistrahv on jne ja kui kannan 24 h jooksul raha saan trahvilt 50% allahindlust, ja see link kuhu suunati oli bitly.
|
|
In reply to this post by egon
Petukõnesid mulle endale tehtud pole, kuid paarile lähedasele küll. Petusõnumeid olen aga saanud mitmeid. Petusõnumid on olnud seotud Lätis tehtud nn parkimistrahvina, siis Omniva petusõnum saadetiste kinnijäämiste kohta ja kindlasti midagi veel.
Petukõne sai minu tuttava isa, kellele räägiti, et tema poeg on jäänud politseile vahele ning nad vajavad tema andmeid ja raha, kusjuures kasutati tema poja reaalset nime ning teati ka vanemate nimesid. |
|
In reply to this post by egon
Iseendaga ei ole juhtunud aga tean paari tuttavat kes on peaaegu õnge läinud. Üks mu sõpradest sõitis alles hiljuti neljarealisel, oli ehk 6 km üle kiiruse piirangu ja just kaamerast mööda sõitnud. Paar minutit hiljem tuli sõnum et olete ületanud kiirust, palun makske trahv ära koos linkiga kus saab maksta. Kas see oli kokkusattumus või mitte? Kes seda teab aga huvitav situatsioon.
|
|
In reply to this post by egon
Ise saan tihti kõnesid suvalistelt numbritelt, mõned välismaa numbrid, kui on Eesti numbrid siis üldiselt ka spoofitud, numbrit otsides leiad mingi suvalise äri kuskil riigi teises otsas. Muidugi neid vastu ei võta seega ei saa kindlalt öelda, et kõik puhtad petukõned on aga pigem ütleks, et on. Mõned tuttavad on küll saanud isegi selliseid petukõnesid, kus on kasutatud mõne nende tuttava võltsitud häält. Need on ikka väga spetsiifilised ja sihilikud pettused, mitte mingi suvaline spam.
|
|
In reply to this post by egon
Kõne otsa on sattunud õnneks ainult venekeelsed, seda keelt ma ei "ponimõmm" ja ongi lihtne xd. küll olen saanud e-kirjasid ja mida kõike muud.
|
| Free forum by Nabble | Edit this page |
