Re: Nädal 15: Kas TI treenimine piraaditud raamatute peal on õiglane kasutus?
Ma ei näe, et AI treenimine ise halb oleks, piraatimine on. Kui Meta oleks ostnud need raamatud legaalselt oleks see teema üldse laual? Probleem ei ole AI-s vaid selles kuidas andmeid hangiti.
See küsimus võiks olla ilmselt erinevate teemade all ja vaatenurgad oleks ka erinevad:
* eetika (praegune): reeglite rikkumine ei ole üldiselt eetiline. Kui reegel on tobe, tuleb ta ära muuta
* juura: see on tegelikult järjekordne kaigas "intellektuaalomandi" kodarates
* infoühiskond: teadmiste leviku vaates ei oleks jällegi selline "kunstlik pidurdus" kõige mõistlikum
Praegu ei hakka viiteid otsima, aga kusagilt käis läbi ka mingisugune autorite n.ö. diversioon - tekstidesse hakati lisama asju, mille tavalugeja selgelt ja koheselt jamana tuvastas, tehisaru aga rõõmsalt üles korjas. Sisuliselt s...aviskamine (nii otseses kui ülekantud tähenduses)...
sõltub mis on see rakendamise meetod kasutatud kirjandusel, kas selle eesmärk on saada tulu? siis ma ütleks et jah, kuid kui eesmärk on harida või muuta antud tekst käötte saadavaks inimestele kelle keeles ei ole teksti tõlget. Siis ma ütleks et see on "vaba maa"
Kui luba pole ja materjal pole seaduslikult soetatud siis minu arvates ta küll õiglane ei ole. Kui inimene ise piraaditud raamatuid loeb ja sellest õpib ja kaudselt seda infot kasutab pole ka tegelikult ametlikult tegemist õiglase kasutusega aga inimese aju sisse ja mälusse ei näe, samas AI treenimisel jääb vähemalt mingi kaudne jälg alles, mille põhjal saab vähemalt proovida kedagi rikkumises süüdistada.