|
Ma isiklikult ka ei mõista miks peaks kõrgharidus ja just IT oma olema tasuline. Kas just ei taheta muuta antud valdkonna haridus kättesaadavamaks. Mis puudutab esitatud küsimust, siis ma arvan, et see sõltub erialast ning õppekavast, mida soovitakse õppida.
|
|
Administrator
|
In reply to this post by viltk
Ma arvan, et praegu tuleks sedalaadi muutustega natuke oodata, kuni tehisarubuum üle läheb (see ei tähenda selle ärakadumist!) ja jõutakse natuke paremini selgusele, milleks tasub kasutada tehisaru ja kus on vaja bioloogilist.
Tasulise hariduse puhul peaks olema väga selged mehhanismid nendele, kes on a) ebasoodsatest tingimustest pärit ja/või b) vajavad mingil põhjusel täiendavat abi. |
|
In reply to this post by viltk
Nõustun inimestega, kes pärast kutsekooli lõpetamist samuti astusid ülikooli. Õpe seal on tõesti suunatud praktilistele oskustele ning seda kinnitab suur hulk huvitavaid õppehetki (kaablite krimpimine, arvuti kokkupanek nullist, programmeerimine ning väikeste robotite ehitamine konkreetsete ülesannete täitmiseks jne). Sealt saadud oskused võimaldasid mul töötada oma erialal, kuid töö käigus mõistsin, et mul jääb puudu sügavamatest teadmistest, et karjääriredelil edasi liikuda. Samuti on tehnilisse kutsekooli sisseastumise lävend võrreldes ülikooliga üsna madal, mistõttu ei ole sealne ja ülikooli keskkond omavahel võrreldavad
|
|
In reply to this post by viltk
See teema oli meelega selline, veidi provokatiivne.
Ma toetun puhtalt oma kogemusele - kordagi ei ole töövestlusel olnud kaalukausiks keskeri/baka/magister. Kuulsin hiljem, et viimasel kohal, kuhu kandideerisin, tegin pika puuga ära inimestele kellel oli mitu magistrit või bakalaureuse kraadi, aga puudus reaalne kogemus. Tasuline õpe tuleks loomulikult läbi mõelda - isiklikult näen siin väga konkreetset koostööd haridusasutuste ja ettevõtete vahel - kui ettevõttel on vajadus, et ta töötaja omandaks kõrghariduse, siis ta suunab töötaja õppima ja kannab ka kulud(praeguses ettevõttes on see levinud lähenemine sertifikaatide/koolitustega). Tõsi, selle lähenemisega oled töötajana n aega ettevõttega seotud või maksad koolituskulud tagasi. Vastustest kõlas läbi, kuidas ülikool aitab laiemat pilti näha - ma olen sellega nõus. Aga selle laiema pildiga ei ole mitte midagi peale hakata, kui puudub reaalne töökogemus ja selle läbi seosed selle "laiema pildiga" Täna IT erialade puhul toodetakse pigem kvantiteeti, aga tööturg reaalselt ootab hoopis kvaliteeti. Ei taha kellegi unistusi purustada, aga kahjuks nii on. |
|
In reply to this post by viltk
mina ei poolda kindlasti tasulist õppimist aga näiteks tuntud Kood/jõhvi, kus spetsialiseerutakse ettevõtetesse koolitatavatele inimestele konkreetselt siis see võiks olla minu arvates suund kuhu liikuda.
|
|
In reply to this post by viltk
Üks osa on jah, meetodikad ja kuidas täpselt tehakse, aga teine osa on kindlasti ka, et kes kuhu sisse saavad nt kõrgkooli ikkagi igaüks ei saa ja see võib tekitada teistsuguse õpimise keskkonna kui teistes kohtades.
|
|
In reply to this post by viltk
Igal asjal oma koht põhiliselt. Ise käisin kutsekoolis, aga vot tulin ikka kõrgkooli edasi õppima.
Kutsekool on hea, kui tahad kätte saada keskhariduse koos oma erialase kutsega ning koolipäevadest hüvasti õelda. Kõrgkool loomulikult siis, kui tahad ennast veel arendada. Tõid välja ka selle, et kõrgharidus võiks olla tasuline (IT-alal). Honestly võiksid olla kõik kohad tasuta, aga oleks lihtsalt konkurents tihedam. Ma ei arva, et tasulised õppekohad tooksid targemaid õpilasi (vaid neid kes ostaksid koha, et õppida saaksid) |
|
In reply to this post by viltk
Täitsa oleneb kuidas ja kus kellele õppida meeldib. Mõned on isetegijad, teised vajavad tugevat suunitlust, mõni tahab üldisemalt ja laiemalt, teine tahab kohe asja kallale asuda. Kui ise kindlasti peaks valima kas kutsekool või kõrgkool, ütleks kõrgkool. Õpetatakse natuke üldisemalt, haritakse erinevatel aladel, silmaringi laiendamine on väga oluline ning koguneb seda akadeemilist tarkust, kriitilist mõtlemist. Küll tööl tööd teha jõuab. Samas kui ollaksegi super kindel, et minna mingit kindlat ala tegema ja miski muu ei huvita (ei taha x ainet õppida) siis kutsekool ka halb valik ei ole. Isiklikult pooldan lihtsalt laia haridust, silmaringi ning kriitilise mõtlemise võimet mida need kooliaastad ikkagi õpetavad (loodetavasti).
|
|
In reply to this post by viltk
Lõpetasin ise kutsekooli ja töötan täna 500-miljonilise aastakäibega ettevõtte IT juhina. Lisaks sellele on mul oma ettevõte ja töötajad. Aga praegu istun ise kõrgkoolis, sest tundsin, et tahan laiemaid teadmisi juurde. Seega — mõlemad teed töötavad. Kutsekool andis mulle praktilise baasi, millega sain kiiresti tööturule ja päris probleeme lahendama hakata. Kõrgkool annab juurde teoreetilist sügavust, mida igapäevatöös alati kohe ei märka, aga mis tuleb kasuks. Minu kogemus näitab, et lõpuks loeb motivatsioon — kui inimene tahab, siis ta saavutab mis soovib, olenemata sellest kas ta alustas kutsekoolist või ülikoolist.
|
| Free forum by Nabble | Edit this page |
