Kindlasti mitte koheselt kui pole tegu usaldatud allikaga ja isegi seda usaldades mitte alati arvestades palju tehisintellektiga genereeritud ja valeinfo narratiivide edastamist internetis on.
Kohe kindlasti tuleks kontrollida faktilisust ka muudest usaldusväärsetest allikatest, kuna kunagi ei saa kindel olla, et keegi pole loonud kas kallutatud või täielikult propagandasisuna klassifitseeritavat sisu.
Ehk siis ütleks, et internetist ega ka tegelikult mujalt infot ei saa kunagi täielikult usaldada ning tuleks iga kord uurida erinevatelt üksteisest sõltumatutest allikatest ja isegi siis tuleb mingi hetk ikkagi otsustada allikate põhjal kas tõenäoliselt on tegu tõe, väära, valeinformatsiooniga või siis ei saa kindel olla ehk jääb usaldusväärsus ebakindlaks.
Minu arvates on uuringud ainus asi, mida me saame tõeliselt usaldada. Eksisteerib terve tõendusmaterjali püramiid, mis näitab, kui suurt kaalu omavad eksperimentidest saadud andmed teiste seas. Kuid isegi siin on vaja loogilist mõtlemist koos portsjoni skepsisega, et mõista tervikpilti
Kindlasti saab, kuid mitte kõigega, mis loed. Talupoja mõistusest peaks internetis käies piisama, kuid samas kui sind ümbritsevad ainult valed, siis pole sellest ka tolku.
Kuna mulle endale on jäänud vähemalt mulje, et valdav enamus "uuringuid" on rahastatud, siis sellest saaks järeldada seda, et uuringud kukuvad pigem selle kasuks, kes selle tellis, kuid üldpildis ilmselt ei ole asi nii katastroofiline.
Final words: Pigem saab aga kasuta mõistust ja uuri.
Pigem mitte. Praegu on pool netti mingit odavat AI genereeritud asju täis ja selle ainus eesmärk on sulle lihtsalt reklaame näidata. Igasugune pimesi usaldamine on tänapäeval puhtalt digitaalne enesetapp. Lõpuks taandub kõik ikkagi talupojamõistusele ja algallika otsimisele. Kui sa ei suuda leida kust info algselt pärit on või asi tundub isegi õrnalt kahtlane siis on see pask.
See muutub iga päevaga aina raskemaks. Varem sai öelda et pigem saab usaldada, nüüd aga peab kõike veel ise üle uurima, erinevateks asjadeks on mitu erinevat lehte, otsi siis seda õiget. Sotsiaalmeedias levivad ringi videod ja pildid, millest on väga keeruline aru saada, mis on päris ja mis mitte. Seega enam ei saa mitte kedagi peale iseenda varsti usaldada ja võib-olla hakatakse seetõttu endas ka kahtlema.
Arvan, et oleme jõudnud sellesse faasi kus igat infoallikat oleks vaja kontrollida. Tänapäeva sotsiaalmeedia tundub rohkem nagu kollane ajakirjandus, kus postitused ja artiklid kirjutatakse kõhutundel või kuuluujuttude põhjal, mitte tõestatud faktidel. Ja kuna oleme siiski AI ajastus, siis deepfake või võlts uudiste tegemine on kõigest mõne kliki kaugusel ja asi on jõudmas vaikselt sinna paika, kus enam aru ei saa mis on õige ja mis võlts.
Internet on lihtsalt info kanal. Konkreetse infokilu usaldusväärsus oleneb rohkem algallikast, kui kust sa juhtusid seda nägema/kuulma. Ega ma tuttava juttu ka niisama ei usaldada, kui loogika logiserb näiteks.
Enamasti ma arvan et ikka saab, vähemalt rohkem tuntumatest allikatest. Vähe kahtlasem info tuleb vastu siis võiks ise igaks juhuks fact checki ka teha.
Aga kui rääkida sotsiaalmeediast pärineva info kohta siis kohe kindlasti mitte, pool internetti on AI bote täis juba ammu :D
kõikee tuleb võtta "soola teraga" maailm pole nii lilleline. mäletan veel kuidas minu 7.klassi õpik hoiatas hiinatoidus leitavast MSG-st mis pidi olema ohtlik. tegelikus on hoopis midagi muud, tegemist on sisuliselt soola asendajaga lihtsalt, ei midagi ohtliku. viraalnee müüt teisisõnu.
Absoluutselt saab KUI info on kontrollitav. Kui info allikas otse oma allikaid/viiteid ei anna pead need ise leidma, kui nad üldse olemas on. Kui on antud, pead ikka üle kontrollima, mitte kedagi pimedalt usaldama. Kui info ja selle allikad on kontrollitud ja tunduvad OK, siis absoluutselt võib neid usaldada. Lihtne põhimõte, ei kehti ainult internetis olevale infole.