|
|
Ei ole see elu nii mustvalge. See on küsimus, mida ei peaks kunagi küsima, sest sellele on vastus üks ja ainult üks:
Inimesed JA arendusmudelid- ja protsessid. Lihtsalt entuka pealt ainult inimestega kütta saab ainult teatud piirini. Mingil hetkel kui ettevõtmine muutub edukaks, klientidel tekivad õigustatud ootused loodule ja selle edasi ehitamisele, tuleb kuidagi organiseeruda.
Ning nüüd jõuame kohani, kus kõik asjad hakkavad valesti minema. Palgatakse tööle tupsu/juntsu, kes 'peaks hakkama protsessi korraldama ja juurutama'. VALE. Protsess on tegelikult juba olemas, inimesed töötavad teatud skeemi ja rütmi järgi, midagi uut ei pea juurutama, tuleb lihtsalt olemasolevat kohandada.
Võtame näiteks kurikuulsa ISO-9001 standardi. Oli au juurutada seda standardit oma ettevõttes. Oktoobris tekkis mõte, et peaks olema (Nokia hirmsasti tahtis, seni oli silma kinni pigistanud, aga surve muutus järjest tugevamaks). Helistasin, kuhu vaja, tuli kohale konsultant, et mis oleks vaja teha.
Jaanuaris oli sertifikaat käes. Keegi ei uskunud. Et kuidas sa suutsid protsessid juurutada, käivitada dokumenteerida jne nii kiiresti.
Vastus oli lihtne. Midagi ma ei juurutanud. Ma dokumenteerisin ära, kuidas me asju teeme ja koostasin kliendiküsitluse malli. Kõik.
Mingil koosolekul oli Nokiaga samuti jutuks, et kuidas nii, et meie suudame aru saada ja tarnida nii nagu kokku lepitud, samas kui vennasarendajad kagu-aasiast ei saanud kuidagi asjadega hakkama. Et mis protsessi me jälgime ja kuidas nii saab. Vastasin lihtsalt, et meil on väga lihtne protsess: 'get the s...t done' . Kliendi poolt oli ca 5 sekundit vaikust ja siis tuli avaldus: 'I think we should also implement this process'.
Ehk siis kokkuvõtvalt. Ei pea kumbagi eelistama, sümbioos tuleb leida. Ei ole vaja näpuga paberist järge ajada, et meil on igahommikused 'standupid' ja 'sit down-d'. Ja retrod ja muud rituaalid.
Kui kunagi Scrummasteri serdi tegin, siis koolitaja ütles väga üheselt, et Scrumi reegleid saksa täpsusega jälgida on lollus. Scrum on nagu šveitsi juust: auke täis, mille siis ise täidate nii nagu teil mugav on. Scrum on lihtsalt suund, kuidas asju teha, mitte käsiraamat, et nii peab tegema. Sama kehtib teiste protsesside kohta.
|