Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

classic Classic list List threaded Threaded
14 messages Options
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

AlbertIaab
Kas tehnoloogia peaks alati kohanduma inimesega või peab inimene ka pingutama?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

TRohtsalu
Inimene peab ka mingil määral pingutama, ei saa olla täielikult "anti-tech".
244375IAAB
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

meribs
In reply to this post by AlbertIaab
Ma nõustusn, et inimene ise peab ka natuke vaeva nägema tehnoloogia vallas, mitte ei pea tehnika inimeste järgi käima. Mõni on taibukam ja kiirem kui teised lihtsalt. Ma arvan, et nt telefonidele tulevad uuendused ja tarkvaralised muudatused põhjusega, aga ikka leidub mõni kellele miski ei sobi ja ta lausa keeldub seda uut tarkvara versiooni ära õppimast. Kuhu ta nii jõuab ei teagi.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

elerir
In reply to this post by AlbertIaab
Kuna tehnoloogiad on loodud ikkagi inimese poolt, siis ma arvan, et see annab juba eos ära vastuse, et selle eesmärk on inimeste elu lihtsustada ja nende vajadustele kohanduda. Uute tehnoloogiate tekib muidugi olukord, kus tehnoloogia ei sobitu alati kõigile automaatselt ja inimesel tuleb teha pingutusi. Nii et ma arvan et see on vastastikune, tehnoloogia areneb inimese järgi ja inimene kohandub tehnoloogia järgi.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

mpoldu_
In reply to this post by AlbertIaab
CONTENTS DELETED
The author has deleted this message.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

Edgar Neverovski
In reply to this post by AlbertIaab
Mulle tundub, et tehnoloogia ei pea tingimata olema inimkasutajale mugav, kuid kasutajasõbralik liides tõstab tööprotsessi tõhusust
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

karive
In reply to this post by AlbertIaab
Ma arvan, et see oleneb tehnoloogia eesmärgist. Mingisuguste baastegevustega seotud tehnoloogia, mis on suunatud laiale kasutajaskonnale, peab olema võimalikult lihtsasti kasutatav. Inimesed on väga erineva võimekuse ja taustaga ja sellega tuleb arvestada. Spetsiifilisem tehnoloogia võib olla keerulisem, aga ka siin on kasutajasõbralikkus oluline, et lihtsustada inimese jaoks seda keerukust.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

VoolavG
In reply to this post by AlbertIaab
Need käivad käsikäes, tehnoloogia kohandub inimesega, inimene kohaneb tehnoloogiaga.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

rihomah
In reply to this post by AlbertIaab
Inimene peab pingutama, kuid ennekõike tehnoloogia ei tohiks enne inimest tulla. Muidu mille jaoks me tehnoloogiat teeme, kui inimeste jaoks paremat elu tekitada.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

Aostap
In reply to this post by AlbertIaab
Minu arvates peaks tehnoloogia võimalikult palju inimesega kohanduma, sest tehnoloogia eesmärk on ju inimese elu lihtsamaks teha, mitte vastupidi.
Samas ei tähenda see, et inimene üldse pingutama ei peaks, uute süsteemide õppimine on normaalne osa tehnoloogia kasutamisest.
Aga probleem tekib siis, kui süsteem on üles ehitatud ainult “keskmise kasutaja” järgi ja osa inimesi jäetakse seetõttu kõrvale.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

TristanGK
In reply to this post by AlbertIaab
Igal tehnoloogial on mingi eesmärk ning selle arendajal on (arvatavasti) huvi see teha võimalikult efektiivseks selle eesmärgi saavutamiseks, seega peab antud tehnoloogia olema täpselt nii mugav kui antud eesmärk seda nõuab.

See ei tähenda otseselt alati kasutaja(te) ootustele vastamisega, vaid lõpp eesmärgini võimalikult väikese kuluga jõudmisega, vastates kliendi nõuetele. Nii kaua kui kasutaja ja eesmärgi huvid on joondunud, on loogiline teha tehnoloogiat mugavamaks senikaua kuni, kasutaja mugavus enam ei mõjuta eesmärgi täitmist.

Kõige lihtsam näide oleks arvatavasti mitmikautentimine (2FA). 2FA tekitab mingil määral ebamugavust (frictionit), kuid see on ainult kasutaja enda huvides (tehnoloogia eesmärgiks, siis on kaitsta kasutajakontot).
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

eliprt
In reply to this post by AlbertIaab
Lõpuks jõuab mingi piir, kust tehnoloogiat rohkem kohandada on raske ning mõne jaoks võib juba kõik maksimaalselt mugav ja kasutatav olla aga keegi teine võib endiselt teistmoodi tunda. Ehk, et inimesed ikka ka peavad pingutama, mõni rohkem mõni vähem ning tehnoloogia võiks siiski mõistuse piires kohandatud olla.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

RometTT
In reply to this post by AlbertIaab
Kuna me inimesed oleme ise kõik selle tehnoloogia loonud, siis arvan, et inimene peaks ikkagi keskpunktis olema. Eks kõike on ikkagi võimalik teha. Pigem jääb see asi raha taha, kuna reeglina toodavad tarvikuid eraettevõtted ning tuleb ka sellest aru saada, et kui miljonile sobib lahendus ideaalselt aga kui ühele ei sobi, siis ei tasu see ennast ära.

Samas kindlasti, kui on väga suur vajadus, siis kuidagi leiab kellegi, kes saab luua just selle, mis ülejäänud miljon puudust ei tundnud.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

KarlE
In reply to this post by AlbertIaab
Arvan, et see peaks olema vastastikune. Inimesel võiks endal ka huvi olla tehnoloogia vastu mida ta kasutab ja seda endale selgemaks teha. Aga kindlasti ei tohiks tehnoloogia meeletult raske olla. Kui sa ikka pool tundi pead guugeldama, et aru saada kuidas mingi nupp töötab, siis on midagi valesti.