|
Olen viimastel aastatel omajagu kuulnud näiteks mida Neuralink teeb. Ilmselgelt väga huvitav tehnoloogia, kuid iga uskumus käib nagu vastu ajuimplataatidele.
|
|
Jube ulme tundub see ikka veel see aju-arvuti interface. Samas eks kui läbimurre tuleb, siis enam nii ulme ei ole. Mõeldes selle peale siis juba LLMide inteface'mine on natukene rohkem samm väga individuaalse liidese poole, s.t me kasutame küll siiani klassikalisi vahendeid nagu hiir, klaviatuur, monitor jne. Näiteks see kuidas keegi LLMiga suhtleb või sellele käske annab on juba tunduvalt individuaalsem kui see kuidas keegi mingi nupu peale vajutab; lihtsalt palju rohkem erinevaid ja omapäraseid sisendeid annavad sama või sarnase tulemuse.
Ma kujutan ette, et mõtteliidesega läheks see veel individuaalsemaks, kõik mõtlevad ju erinevat moodi...? Seega meil pole mitte vaja ainult tõlgendada mida inimese aju teeb, vaid sarnaselt mingi õppinud mudeliga hakata tuvastama mida just see konkreetne kasutaja soovib? Sellisel juhul, kui me neid mudeleid efektiivsemalt jooksutada ei suuda, oleme ka ajuliidese juures sellise lõhkise küna ees, et ainult suured korpod ja subscription fee vms... Kas oled nõus et sinu mõtetega treenime ja parandame kasutajakogemust? Kui sul midagi varjata pole, siis pole vaja karta ;) Võibolla ma mõtlen samas valesse suunda, ausalt tahtsin vastata tegelt, aga kirjutasin hoopis midagi muud :D |
|
In reply to this post by rainok
Järgmine samm on see, et arvuti teab juba ette mis asju sa tahad tulevikus ilmselt teha lähtudes sinu käitumismustritest. Arvuti töötab taustal ja agregeerib vastavat infot ning kui maha istud on kõik eeltöö juba tehtud. Ütled, et ma tahan seda või tuda teha ja arvuti serveerib sulle kõik vajaliku. Kõlab nagu openclaw natuke.
|
|
In reply to this post by rainok
Võib-olla järgmisena suhtleb arvuti hoopis inimesega :)
AI-d omavahel juba suhtlevad, kaugel seegi aeg on, kus nad iseteadlikuks saavad |
|
In reply to this post by rainok
Mida rohkem aastaid möödub seda kiiremini tundub tehnoloogia areng toimuma just tänu AI läbi murdele.
Ma usun, et 5-10 aasta pärast on igasugused geenide programmeerimised tavapärane. Kus juures neuralinki puhul ma usun, et samamoodi 5-10 aastat ja see on normaalsus. |
|
In reply to this post by rainok
Hüpoteetiliselt ma vb mõtleks, et inimene ongi arvuit või arvuti on inimene, kui see piir ära kaob siis mis on see suhtlemine.
Kui vaadata nt neid filme ja kuidas suhtlemine seal oli: Ex Machina (2014) Lucy (2014) |
|
In reply to this post by rainok
Ei usu, et sellised invasiivsed lahendused väga laialdast kasutust leiavad, pigem toimub areng tarkvara poole peal. Arvutid saavad järjest targemaks ja koguvad järjest rohkem informatsiooni tema kasutaja kohta, selle abil saaks võimalikult palju kasutaja tegevusest ennustada ja juba ette ära teha või ette valmistada. Arvuti oleks nagu elukaaslane või lähedane tuttav, kes teab mida ja kuidas sa teed ja millal, mida eelistad.
|
|
In reply to this post by rainok
Olen viimased 10 aastat näinud arutelusi kuidas VR/AR on kasutajaliidese tulevik ning mida rohkem aeg läheb edasi, seda rohkem saan aru, et enamus olukordades see ei oleks praktiline/soovitud. Ausalt ei kujuta, ette et tahaks midagi oma näo ees/peal kanda 8h+ tundi lihtsalt et arvutit kasutada. Igasugustest HCI-dest ei hakka isegi rääkima, liiga düstoopilised.
Ainuke asi mis on viimaste aastate jooskul jäänud silma võimaliku alternatiivile arvutihiirele on (lokaalne) silmajälgimis-tehnoloogiad. Samuti usun, et klaviatuuridel on palju arenemisruumi, kuid fundametaalne tööpõhimõte arvatavasti jääks samaks. |
|
In reply to this post by rainok
Minu arvates on järgmine samm inimese ja arvuti suhtluses see, et liides muutub vähem nähtavaks. Praegu peab kasutaja tihti mõtlema menüüde, nuppude ja seadete peale, kuigi tegelik eesmärk on tavaliselt midagi muud ära teha. Hea süsteem võiks paremini aru saada kontekstist ja pakkuda vähem, aga täpsemaid valikuid.
Samas peab kontroll jääma inimesele. Kui tehisaru või hääljuhtimine teeb midagi valesti, peab seda olema lihtne parandada. Muidu muutub mugavus kiiresti abituseks. |
|
In reply to this post by rainok
Arvatavasti need kiibid tulevad küll. Esmalt nähakse neid tõenäoliselt inimestel, kes mingi õnnetuse või haiguse tõttu motoorse võimekuse on kaotanud - seal on eetiline põhjendus olemas. Järgmised on muidugi need, kellel raha üle ja kes katsejäneseks tahavad hakata. Aga jah, varem või hiljem jõuab see ka tavainimesteni, kes oma mentaalset võimekust nii suurendada tahavad ja sundreklaame otse ajus vaatavad :D
|
|
In reply to this post by rainok
Neuralink või taolise põhimõttega tehnoloogia.
|
|
In reply to this post by rainok
Sellele on väga keeruline vastata, kuna võimalusi on palju. Black Mirror on mulle õpetanud, et ei saa kunagi 100% kindel olla mis on järgmine etapp.
Kas see on Neuralink kus me lõpuks kõik elame virtuaalses võrgus ilma kodust lahkumata? Kas AI hakkab meie elu ette ennustama vastavalt käitumis- ja emotsioonimustritele? Valik on suur ja lai ning ausalt öeldes arvan et vastus tuleb kuskilt kust me seda üldse ei oota.
|
| Free forum by Nabble | Edit this page |
