|
Domineeriva käe kaotus ei kaotaks IT-oskusi, vaid sunniks tööviisi ümber õppima. Kasutaksin rohkem klaviatuurinavigatsiooni, kõnesisestust ja automaatikat.
|
|
In reply to this post by Kuldar
Piirangute või teiste jäsemete kasutus on pigem lihtsalt ümberharjumist nõudev. Kui koordinatsioon on säilind mujal, siis võrdleks seda sisestus vahendi/meediumi vahetusena. Näiteks noorest peast proovinud Playstationi puldiga saada hakkama jalgadega.
|
|
In reply to this post by Kuldar
Kohtutavalt raske oleks tõesti. Abivahendid on tänaseks ajaks juba hästi arenenud, kuid miski ei suuda asendada domineerivat kätt (veel).
244375IAAB
|
|
In reply to this post by Kuldar
Raske oleks kindlasti, võtaks palju kauem aega, aga sellega ilmselt harjuks. Esimese asjana küll ei teaks, milliseid abivahendeid kasutada, speech to text ehk?
|
|
In reply to this post by Kuldar
Parema käeline siin, nagu enamus. Aga täpselt selliste jutude/ideede pärast ma harjutan mõlema käega enamus asju tegema, kuna endal randmed läbi / artriid, siis käed liiguvad veits aeglased/raskelt. Siiani saan mingi 70% oskusega hakkama kui vaja käsi vahetada arvuti taga (väiksed vead siiani olnud).
Sportlane pole siis sprinti ei tee siin onju :) |
|
Administrator
|
In reply to this post by Kuldar
Huvitaval kombel olen saanud järgi proovida - lausa mõlema käega. Kuna olen tegelenud igasugu hullude asjadega, siis ca 10 aasta eest läksid paariaastase vahega läbi mõlema käe biitsepsikõõlused. Käsi läks peale operatsioone tükiks ajaks kaela - algul üks ja siis teine. Ma olen vähemal määral mõlemakäeline (klaver, kitarr ja erinevad võitluskunstid), aga see oli üsna kirju kogemus.
Mäletan, et tuli uus kergem läpakas osta. Oli vaja välismaale konverentsile minna, vana "panni" ei saanud ühe käega kotist väljagi... Igasuguseid tegevusi pidi ümber õppima (hommikul oli isegi juuste kokkusidumine paras kebrunn - mingi aja käisid teised hommikul läbi aitamas, pärast pusisin juba ise). Aga tegelikult tasuks meie eelmise nädala teema vähemalt asjade olemasolu tasemel meelde jätta. Ma ise olen mõelnud näiteks, et võiks elementaarse punktkirja ära õppida. |
|
In reply to this post by libepavel
Hetkel sai selle postituse koostamiseks ära proovitud. Küllaltki ebamugav ja aeglane aga kuidagi saaks ikka hakkama. Tõenäoliselt vaataks ikka mingite abivahendite poole, mis elu lihtsamaks teeks.
|
|
In reply to this post by Kuldar
See on selline naljakas situatsioon, et... mitte midagi ei juhtuks
![]() Ma olen vasakukäeline, sügaval nõukogude ajal sündinud, kus leiti, et vaskakukäelisus on hälve ja kõikvõimalikud institutsioonid üritasid seda hälvet mul ravida. Tulemus: ma olen mõlemakäeline. Sealjuures veel selline, kellel on kaks domineerivat kätt. Kirjutan vasakuga, söön vasakuga. Kääre hoian paremas käes (sest nende keskaegsete vasakukäeliste piinariistadega muudmoodi ei saa). Hiir on parema käe all. Tööriistu kasutan vasaku ja parema käega, olenevalt, kumbaga vaja on suht võrdselt (eelistan küll vasakut, aga parem on täiesti OK). Lauatennist, sulgpalli jne mängin parema käega. Vot selline lugu. |
|
In reply to this post by Kuldar
Minu arust IT-oskused ise ei kaoks, aga probleem oleks pigem harjumustes. Kõik need liigutused, mis praegu on automaatsed (hiir, shortcutid jnejne), muutuksid järsku aeglaseks.
Alguses kukuks efektiivsus korralikult ja ajaks närvi, aga samas on olemas igasugused abivahendid nagu hääljuhtimine või ühe käe klaviatuurid. See näitab hästi, et hea HCI ja ergonoomika ei ole ainult boonus, vaid päriselt vajalik. Pikemas plaanis harjuks ära, lihtsalt peaks oma tööviisi ümber õppima. |
|
In reply to this post by Kuldar
Alguses oleks kindlasti keeruline ja aeganõudev protsess, kuna arvutid ja telefonid on loodud mõlema käega kasutuseks. Proovisin seda postitust ka vasaku käega kirjutada, võttis aega, shortcutid tulid kasuks, vigade parandus tekstis muutus tülikamaks, kuid harjuks tõenäoliselt ära lõpuks. Kindlasti kasutaks siis speech-to-texti, ergonoomilist hiirt, automaatset tekstisisestust jm accessibility lahendusi. Õnneks on need päris arenenud ning aitaksid kindlasti kohanemisele kaasa.
|
|
In reply to this post by Kuldar
Kindlasti oleks tavaklaviatuuri kasutus häiritud, aga kuidagi kindlasti kohaneksin ja asjad tegemata ei jääks. Kunagi murdsin tugevama käe nii rängalt, et see oli mitu kuud kasutu. Selle aja jooksul õppisin kohati isegi kirjutama nõrgema käega. Samuti suutsin ka päris edukalt teatud Ps3 mänge mängida üht kätt kasutades.
|
|
In reply to this post by Kuldar
Alguses oleks raske, pead ümber harjuma, tekitama uusi võimalusi kuidas klaviatuuri ja hiirt korraga kasutada jne. Kuna mulle meeldib ka paberkandjal asju kirja panna siis ma pean ka vasaku käega tavakirjutamise ära õppima.
Teadmist, mis abivahendeid kasutada, võib kasutada ka ilma kaotamiseta, kaotamine ei too väga selles vallas teadmisi mulle juurde. |
|
In reply to this post by Kuldar
Ma kardan, et ma vahetaks eriala. Või hakkaks projektijuhiks..
|
|
In reply to this post by Kuldar
Kaks jalga veel alles- õpin varvastega klõbistama. Alati leiab viisi üle saada raskustest. IT on üldiselt päris amputatsioonisõbralik eriala, kuna pole vaja väga keha liigutada.
|
|
In reply to this post by Kuldar
Ilmselt hakkaksin hääl sisendit kasutama enamuselt kus vähegi võimalik. Kindlasti tuleks copy paste kasutust veelgi enam juurde, kuna ilmselt poleks just sadu tuhandeid raha robootilisele käele magama panna.
|
|
In reply to this post by Kuldar
Ma kasutan juba aeg-ajalt nii arvutit kui nutitelefoni teise käega, mõnikord lihtsalt niisama, mõnikord on nii hetkel ergonoomsem või mugavam. Üldiselt saaks ainult ühe ja mittedomineeriva käega hakkama küll, kõige hullem olekski just klaviatuuri kasutus, kiire teksti ja koodi kirjutamine, igasugused hotkeyd. Selle jaoks kasutad ideaalselt mõlemat kätt, aga ma olen juba lihtsalt huvi pärast erinevate ühe käe klaviatuuridega tutvunud, peaks muidugi palju ümber õppima aga saaks hakkama küll.
|
|
In reply to this post by Kuldar
Selles, kumma käega ma hiirt või klaviatuuri kasutan, vist erilist vahet ei oleks. On küll ja veel neid, kes vasakus käes hiirt hoiavad, küll ma harjuks ära. Pigem hakkaks igatsema kahe käega klaviatuuri kasutamist.
|
|
In reply to this post by Kuldar
Ma olen harjutanud isiklikult kasutama mõlemat kätt pidevalt kuid kindlasti vajab natuke harjumist.
|
|
In reply to this post by Kuldar
Alguses oleks see kindlasti väga keeruline, sest enamus IT-tegevusi on mul harjumusest seotud domineeriva käe kasutamisega. Tõenäoliselt võtaks isegi lihtne kirjutamine või hiire kasutamine algul palju rohkem aega ja ajaks närvi ka.
Samas arvan, et inimene harjub lõpuks kõigega ära. Pika peale õpiks teise käega rohkem tegema ning kasutaks rohkem abivahendeid, näiteks klaviatuuri otseteid, hääljuhtimist või ergonoomilisi seadmeid. Arvan, et mõne kuu pärast saaks juba enamike asjadega hakkama, kuigi alguses oleks see kindlasti suur ümberharjumine. |
|
In reply to this post by Kuldar
Oleks vähem produktiivsem, aga jätkaks samas vaimus, kuna tegu on valdkonnaga, milles näen persepktiive.
|
| Free forum by Nabble | Edit this page |
