|
Kas sotsiaalmeedia ühendab inimesi või muudab hoopis üksikumaks?
|
|
Väga palju on neid inimesi, kes ongi sots.meedias väga lobamokk kuid päris elus seda ta pole. Sots.meedia aitab inimestel justkui kaugemale jõuda kuid sellist füüsilist kontakti muudab üksikumaks kuna inimesed ei kohtu tihti.
|
|
In reply to this post by mavell
Sotsiaalmeedia võib tekitada mõnele inimesele tunde, et ta on üksik. Kui unustatakse ära, et sotsiaalmeedia ei ole reaalsuse peegeldus ja hakatakse enda elu võrdlema teiste omaga.
Mingit suhtlemise väljundit see ju pakub, samas jääb vähem aega päriselus suhtlemiseks, mis minu arvates pakub inimestele rohkem rõõmu ja rahulolu. |
|
In reply to this post by mavell
Inimesi on erinevaid, aga üldiselt tehnoloogia teeb täpselt seda, mida inimene tahab, et ta teeks. Kuskilt jooksis ka läbi, et tehnoloogia on võimendi, ei midagi muud.
Kui sa oled üksik, lähed sotsmeediasse surfama, siis ta võimendab su üksindust. Sest sul puuduvad sotsiaalsed oskused sealt kedagi leida. Kui oled paljude sõpradega ekstrovert, siis sotsiaalmeedia toel saab sul olema veel rohkem tuttavaid. |
|
In reply to this post by mavell
Ma olen kuidagi seda meelt, et kunagi sotsiaalmeedia ühendas aga nüüd pigem muudab üksikumaks. "Vanasti" jagati sotsiaalmeedias kilde elust enesest, inimesed jälgisid oma sõpru ja tuttavaid. Nüüd on Instagram jms kohad nagu online-turg, kus esiplaanil on influentserid ja reklaamid. Järjest rohkem näen ka seda, kuidas inimesed ei esitle end enam autentsetena, vaid uue inimesena, sest oluline on saada tähelepanu ja laike. Sellest tekib ka üksindus, sest inimene ei esitle end iseendana. Suhtluse mõttes on ka olukord nukker, sest jällegi inimesed eelistavad üha rohkem chatis suhtlemist päriselule. Chatis aga suhtlemine on palju passiivsem.
|
|
In reply to this post by mavell
Eks igaühele erinevalt. Kellel on "päriselus" raskem suhelda ja leiab, et läbi sotsiaalmeedia lihtsam, siis kindlasti on see tema jaoks ühendav. Samas kui rääkida just uudisvoogudest, kuhu luuakse sisu, et näidata end parimas versioonis (ehk ehedust vähe), siis tekitab see võrdlusmomenti, et kõigil teistel läheb kogu aeg nii hästi – seega võib muuta ka üksikumaks.
|
|
In reply to this post by mavell
Sotsiaalmeedia tekitas võimaluse inimestega suhelda olles kasvõi teisel pool planeeti. See kaotas ära mõningal hulgal vajaduse/tahtmise füüsiliselt kokku saada.
|
|
In reply to this post by mavell
Minu arvates ühendab sotsiaalmeedia inimesi küll rohkem, aga samal ajal võib see muuta suhted pealiskaudsemaks ja tekitada üksildust. Seda päris sotsiaalset kontakti pole.
|
|
In reply to this post by mavell
Ma olen pigem nõus margmi mõttega, et tehnoloogia on lihtsalt võimendi. Mina nimetaks sotsiaalmeediat ka tööriistaks, mille kasutamise viisi valib inimene ise.
Kui inimene on ekstravert ja talle meeldib teiste inimestega aega veeta, siis suure tõenäosusega aitab sotsiaalmeedia tal veel rohkem suhelda ja sotsialiseeruda. Kui inimene on aga introvertsem või sotsiaalfoobne ega taha või ei suuda seda muuta, siis võib sotsiaalmeedia talle pigem rohkem isolatsiooni tekitada. |
|
In reply to this post by mavell
Minu meelest taandub see küsimusele, et kas inimesele meeldib rohkem kvantiteet või kvaliteet? Isiklikult jääb minu jaoks internetis suhtlemine natuke liiga pinnapealseks, isegi kui saan selle abil rohkemate inimestega kontakti hoida ja suhelda. Siiski pole need suhted mulle nii tähtsad, kui need, mis mul on väljaspool sotsiaalmeediat.
|
|
In reply to this post by mavell
Võib teha mõlemat. See ühendab inimesi, sest aitab suhelda ka siis, kui elatakse eri kohtades või ei nähta tihti. Samas võib see muuta üksikumaks kui päris suhtlus asendub lihtsalt scrollimise, laikide ja teiste elude võrdlemisega. Kogu teema vist taandub ikkagi sellele, et oleneb inimesest ja sotsiaalmeedia kasutusest.
|
|
In reply to this post by mavell
Sotsiaalmeedia võib inimesi ühendada, sest seal on lihtne suhelda ja sõpradega ühendust hoida. Samas võivad inimesed veeta liiga palju aega internetis ja tunda end päriselus üksikuna. Kõik sõltub sellest, kuidas sotsiaalmeediat kasutatakse.
|
|
In reply to this post by mavell
Sotsiaalmeedia muudab inimsed ebakindlaks ja introvertseks. Kui vanasti oskas iga teine inimene enamvähem normaalset silmsidet ja vestlust pidada (sest see oli suhtlemise alus) siis julgeksin väita, et umbes poole vähem on hetkel selliseid nimesi (eriti noori) ja eriti IT inimesi.
|
|
In reply to this post by mavell
Sotsiaalmeedia võimaldab paljude toredate kogukondade tekkmimist ja seal suhtlemist, seega ütleks küll, et see ühendab inimesi. Eriti, sest saab suhelda ka inimestega kes on kaugemalt või teiselt maalt pärit. Ja seal on muidugi palju erinevaid inimesi, see kes ennast üksikuna tunneb saab ka endale sealt sõpru leida kellega ühised huvid vms.
|
|
In reply to this post by mavell
Sotsiaalmeedial on muidugi oma plussid, kuid viimased uuringud näitavad, et vaid kahenädalane paus nendest aitab katsealustel vähendada depressiooni sümptomeid ja parandada üldist heaolu. Seetõttu tasuks minu arvates kasutada sotsiaalmeediat eranditult eesmärgipäraselt: inimestega suhtlemiseks, uute sidemete loomiseks ja staatuse tõstmiseks
|
|
In reply to this post by mavell
Kindlasti muudab üksikumaks, kuna scrollides tekib tunne, et sa oled osa ühiskonnast, kuid kui thirdpersonida ja kõrvalt vaadata, mis moodi sa "osa ühiskonnast" oled, siis on kohe aru saada, et ega ikka ei ole küll. Sa kõigest observeerid.
Samas sotsiaalmeedia ka ühendab ning võimaldab sürreaalsete massidega ühendada ühemeelseid inimesi, kuid lõpuks on see küsimus kulli ja kirja viskamine. Kui peaksin viskama, siis ei kukukski münt ilmselt, vaid hoopis maanduks oma servale :D |
|
In reply to this post by mavell
Oleneb inimesest. Mõne jaoks on lihtsam suhelda sotsiaalmeedias, kuna vahel on justkui barjäär sinu ja teise inimese vahel, mis kaotab ära hirmud ja eelarvamused. Teisalt tekib probleem nn suunamudijatega, kes loovad sotsiaalmeedias ideaalse elu imago, mis muudab nende jälgijad ebakindlaks, eriti kehtib see noorte puhul. Liialt hakatakse enda elu võrdlema teiste omaga, mitte mõeldes selle peale, et sisuloojad näitavad oma kanalitel kõigest ilustatud versiooni, mis ei vasta reaalsele elule. Ainult sotsiaalmeedias tekkinud sõpradele ja suhtlusele ei saa minu arvates toetuda, vaja on ka suhtlust päriselus, kuna muidu sotsiaalsed oskused kannatavad ning tekib nö isolatsioon reaalsest elust.
|
|
In reply to this post by mavell
Täiesti oleneb inimesest ja situatsioonidest. Mõni inimene sotsiaalmeedia näol leiabki endale inimesi, kellega suhelda, mõni jällegi muutkui scrollib ja vaatab teisi, unistades sarnasest elust ja kurvastab ning tunneb end üksikuna. Sotsmeediat võiks ikka kasutada mõistuse ja enda heaolu piirides. Ma tean inimesi, kes ainult elavadki sotsiaalmeedia kontodes ja peavadki seda peamiseks reaalsuseks, aga ise läheks küll hulluks kui päris elus inimestega suhelda ei saaks.
|
|
In reply to this post by mavell
See on siukene kahe poolne dilemma, et samas jah. Ta on ammusest ajast ühendanud inimesi ja samas teeb see ka üksikuks.
Praeguse statistika järgi on mõtekam mitte end süvendada sinna maailma ning võtta aega maha enda jaoks. Jah, kuidagi on tekkinud selline keskkond läbi sinu andmete põhjal treenitud algorütmide, mis proovib sind hoida nii kaua kui võimalik. Nõustun pigem, et see on üksikuks teinud selle ühiskonna aga ausalt öeldes on näiteks siukesed foorumid värske hing maailmale, kus iga asi peab olema nii kiire ja draamat täis. |
|
In reply to this post by mavell
Ma arvan, et oleneb sellest, kuidas ja millist platvormi sa kasutad. Kui sa lihtsalt tuimalt scrollid feede, siis ega see just parim sinu vaimsele tervisele ei ole, kuid vaidleks, et see on juba vähem "sotsiaal" meedia, kui lihtsalt uus (algoritmiline) meedia.
Kui aga reaalselt kasutad sotsiaalmeeidat, et jälgida tutavate tegevusi ning osaleda oma niššide kogukondades ja huvialades, a-la foorumid, siis potentsiaal inimesi kokku tuua on suur. |
| Free forum by Nabble | Edit this page |
