Nädal 7:Arvutid ja paragrahvid II

classic Classic list List threaded Threaded
6 messages Options
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Nädal 7:Arvutid ja paragrahvid II

milena
Kas tarkvaralitsentsid piiravad liiga palju kasutajate vabadust?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7:Arvutid ja paragrahvid II

mtoodo
Mina arvan jah, enamik tarkvaralitsentse seab pigem arendaja huvid ettepoole ja piirab kasutaja tegelikku kontrolli (mida tohib muuta, jagada või parandada), mis tähendab, et sa ei oma tarkvara päriselt, vaid lihtsalt justkui rendid seda tingimuste ja piirangutega.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7:Arvutid ja paragrahvid II

TRohtsalu
Nõustun sellega, kõiksugune kontroll võetakse kasutajatelt ära ning maksad kordades rohkem,
"You'll own nothing and be happy"
244375IAAB
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7:Arvutid ja paragrahvid II

rmandr
Tänapäev on kurvalt selleks muutunud. Näen kuidas online-only mängud pandakse kinni ning võetakse inimeste litsensid ära ilma, et saaksid midagi teha ega raha tagasi. Need suudavad töötada täiesti ilma nende interneti ühendust vajavate teenustega. https://stopkillinggames.wiki.gg/wiki/The_Crew

Sarnane olukord on ka tarkvaraga, mis on riistvara peal. Näitena Google Nest tark thermomeetritel lõpetati toetus ning sul polnud mingil viisil seda lahti tõmmata Google litsensitud tarkvarast mida nad enam ei toeta. Pandi suur hoiatus ette ning enam ei tööta mitte üks funktsioon. Sa maksid ju selle eest, ning sul lihtsalt võetakse see ära. https://consumerrights.wiki/w/Google_Nest_thermostat_smart_features_disabled

"You'll own nothing and be happy" ega ma pole sellega rõõmus.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7:Arvutid ja paragrahvid II

robink
In reply to this post by milena
Jah aga samas ei, sest tarkvaralitsents on tarkvara tootjale vajalik. Ilma teatud piiranguteta võib kannatada nii arendajad kui ka tarkvara kvaliteet. Kes ikka tahab näha palju vaeva ja siis riskida sellega, et keegi lihtsalt kopeerib seda ja müüb edasi..
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7:Arvutid ja paragrahvid II

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by milena
milena wrote
Kas tarkvaralitsentsid piiravad liiga palju kasutajate vabadust?
Ma arvan, et sõltub konkreetsest litsentsist. Ärivara EULAd on üsna ebameeldivad, kui lugema hakata.

Aga kasvõi meie selle nädala ülesande kaks näidet on selles osas erinevad - GPL (tugev copyleft) eelistab selgelt just kasutajat arendajale (AGPL teeb seda veelgi enam). Teisalt ilma copyleftita litsentsid (BSD, MIT, X, Apache) eelistavad pigem arendajat (antakse rohkem mänguruumi) ja kasutaja kaotab jätkusuutlikkuse osas.