|
Klassikaline näide, et streaming platvormide tulek on vähendanud piraatlust. Selle asemel, et näha vaeva millegi piraatimisega, saad suure osa kvaliteetseid tooteid väikese kuutasu eest. Millised võimalikud arengud veel võiksid sarnase mõjuga olla?
|
|
Kunagi olin normaalne piraat.
Vanemaks saades sain mingi aeg pihta, et ise ka ei tahaks kui keegi mu tooteid/teenuseid varastaks. Tänapäeval on kõik lihtsamaks tehtud - ei pea enam CD/DVD ostma minema, et tarkvara, muusikat, kontserdi või filmi vaadata. |
|
In reply to this post by rainok
Eks ta mingil määral ole alati vältimatu, kuid kindlasti on seal ka halb disain taga. Näiteks videomängud, Steam tegi ostmise lihtsaks, mugavaks ja odavaks mille tagajärjel piraatlus langes drastiliselt. Kui mõelda nüüd voogedastusplatformidele (nt. Netflix) siis suurim probleem nendega on halb disain, kus sisu on "hajutatud" mitme erineva platformi vahel ja seetõttu "meedia piraatlus" teeb vaikselt comebacki.
|
|
In reply to this post by rainok
Usun, et piraaatlus kasvab siis kui toote kättesaamine on liiga kallis või ebamugav. Lähiajal on piraatlus tõusnud kuna iga saade on erineval platvormil, mille eest peab maksma ning mugavam on lihtsalt pieaatluse kaudu soovitud meedia kätte saada.
|
|
In reply to this post by rainok
Nõus eelpoolkõnelejaga. Piraatlus on vähenenud mitte sellepärast, et on tulnud streamingplatvorm kui tehnoloogiline nähtus, vaid sellepärast, et hind on kukkunud suure kolinaga põhimõtteliselt põhjamudasse.
Näited. Kui kunagi ostsid tarkvara, siis said flopid/DVD'd vms ja maksid ikkagi hinna, mis küündis tuhandetesse. Vahet ei ole, kas sa kasutasid seda tarkvara 10 min või 10 000 tundi. Hind oli sama. Nüüd võid ntks Adobe tooteid (kõiki Adobe tooteid sealjuures) kasutada paarisaja euro eest aastas. Kui nendega kaupled (nagu mina tegin), saad isegi igakuise 'subscriptioni' välja kaubelda, et maksan siis kui kasutan. Muusikaga sama. Kui kunagi tahtsid kuulata muusikat, siis paat vms maksis a la 17 EUR. Tänapäeval saad 17 EUR eest kuulata kogu maailma muusikat niipalju kui tahad. Ehk siis, odav hind on piraatluse surm. Äri surm ka, aga see on juba uus teema :) |
|
In reply to this post by kerdov1
Tegin isegi esitluse inglise keele tunnis selle kohta. See et inimesed piraadivad ei tähenda alati et on oi kui palju kurja siin maailmas ja inimesed tahavad teisi inimesi vaeseks teha toodete mitte maksmisega.
Piraatluse populaarsus tõuseb siis kui teenus mis peaks rahuldama vajadust on ebamugavam kui minek mingile kahtlasele lehele ja riskida viiruse alla laadimisega. |
|
In reply to this post by viltk
Näiteks Spotify lahendas muusikafirmade jaoks kunagi piraatluse, kuna muutis muusika kuulamise lihtsamaks ja ohutumaks. Samuti oli tegu teenusega, kus piraatlusele vastupidiselt olid inimesed nõus sisu eest maksma ja sellega toetati ka muusikaplaadifirmasid kui ka muusika autoreid.
Samas viimasel ajal on taas piraatlus ühiskonnas hakkanud tõusma, kuna on tekkinud tohutult palju platvorme, kes igaüks küsivad kallist hinda oma sisule ligipääsemiseks, mistõttu maksavad inimesed tihti suurt raha, et igalt platvormilt mõnda sisu tarbida. See on pigem viinud taas situatsioonile, kus inimeste jaoks on lihtsam ja mõistlikum tegeleda sisu piraatlusega, kuna sellisel juhul ei pea mitmetele platvormidele tegema kontot ja seal väikese osa sisu eest hingehinda maksma teenuse eest, mille hind pidevalt tõuseb, samas kui sisu kvaliteet ja kogus väheneb. |
|
In reply to this post by rainok
Pole õnneks kunagi vajanud ega õigeks pidanud piraatlust. Kui ikka väga mingit sarja vaja vaadata siis teen endale subscriptioni kasvõi ajutiselt ja vaatan asja ära. Samas tuttavate pealt näen, et kasutavad piraatlust just siis rohkem kui tegu on mõne platvormiga, mida Eestis pole või mingis muus riigis jõuab sisu vaatajateni varem kui Eestis. Samas mõistan neid, kes ei soovi iga teenuse eest eraldi maksta.
|
|
In reply to this post by rainok
Ma arvan, et piraatlus on mõlema kombo. Kui näiteks mõne platvormi teenustasu on kasutaja jaoks liiga kõrge, siis otsitakse ikka alternatiive, et soovitud sisu või teenus lihtsamalt kätte saada. Isiklikult olen piraatlusega pigem minimaalselt kokku puutunud. Harvadel juhtudel olen kasutanud seda filmide või sarjade vaatamiseks, millele ligipääs oleks muidu väga kallis või siis tulenevalt asukohast piiratud. Samuti ma arvan, et piraatlus ei kao kunagi, see on alati olemas olnud ja tõenäoliselt kasutatakse seda ka tulevikus.
|
|
In reply to this post by rainok
Piraatlus kuhugile ei kao, aga selle populaarsus pendeldab. Minu üldine arusaam on, et kui keegi pakub head tasulist teenust mõistliku hinna eest, siis enamus inimesed ka maksavad ja need kes piraadivad seda meediat või teenust poleks nagunii selle eest maksnud.
Ma maksin netflixi eest pikemat aega, kuna hind oli väärt mugavust, aga siis nad tõstsid hinda ja hakkasid madala kvaliteediga netflix originaale masstootma ning peale suruma. Nägin kuidas lähedane kasutas Stremiot ja kui mugav ning kvaliteetne see oli võrreldes Netflxiga. Lõpetasingi samal päeval Netflixi eest maksmise ning läksin üle. Veel üks näide, kus pirasin mängu ja see hakkas nii väga meeldima, et otsustasin mängu tagantjärele osta. Ma arvan enamus inimesed kelle rahakott lubab on nõus maksma. Piraatluse populaarsus on selle kõrvalnäht, et firmad ei mõista oma kliente ja muutuvad ahneks. |
|
In reply to this post by rainok
Olen nõus, et piraatlusest otseselt lahti ei saa, aga populaarsus on vahelduv, olenedes seadusliku variandi hinnast. Netflixi näol saab ilusti välja tuua, kuidas paroolivastane kampaania tõi piraatluse taas kõrgemale tasemele. Ja üleüldse on tüütuks muutunud, et mitme erineva filmi vaatamiseks peavad sul olema kõik voogedastusplatvormid, ühtset ei eksisteeri, kust saaks kõikidele filmidele ja sarjadele ligi. Piraatluse populaarus seisnebki seega kasutajamugavuses, kvaliteedis ja mõistlikes hindades teenusepakkuja poolt.
|
|
In reply to this post by rainok
Arvatavasti see kuhugi ei kao aga viimasel ajal on see rohkem põhjendatud. Kui on mugavad ja mõistlikud lahendused näiteks Go3 jne kus saab mõistliku hinnaga enamus kinosisu siis keegi selle piraatimisega tegeleda ei soovi. Ehk kui mõistlik pakkumine siis ilmselt keegi piraatima ei hakka. Mängude piraatimine on Denuvo ja online lahenduste tõttu ka vähenenud aga ma ei näe, et kallite tarkvarade piraatlus kuhugi kaoks. (Näiteks videotöötlemistarkvara mille hinnad hakkavad mitmesajast eurost).
|
|
In reply to this post by rainok
Minu arvates piraatlus ei kao kunagi täielikult, isegi siis kui süsteem on hästi disainitud. Alati leidub inimesi, kes ei taha maksta või otsivad lihtsalt tasuta alternatiive. Seega on pigem küsimus selles, kui laialt piraatlus levib.
Halvasti disainitud süsteemid (nt liiga kõrge hind, keeruline kasutus või ebamugav ligipääs) soodustavad piraatlust oluliselt rohkem. Kui legaalne variant on lihtne, kiire ja mõistliku hinnaga, siis enamik inimesi eelistab seda. |
|
In reply to this post by kerdov1
Olen isegi piraatlusega tegelenud, olen nõus sinuga sellel teemal, et piraatlusega tegeletakse siis, kui asi/teenus on liiga kallis oma olemuse poolest.
|
| Free forum by Nabble | Edit this page |
