|
Harjumaal elav 32-aastane naine sai petturitelt kõne ja andis neile oma PIN-koodid. Kannatanu abikaasa oli varem juba viinud pakiautomaati sularaha ja pangakaardid. Kahju on 6950 eurot.
https://arileht.delfi.ee/artikkel/120389923/skammiblogi-uheskoos-kurjategijate-vastu-avatud-lugu-koondab-petturite-levinud-skeemid Näiteks selgub politsei- ja piirivalveameti teadetest, et sel teisipäeval pöördus politseisse 84-aastane naine, kellele helistas väidetavalt politseinik ning palus naise abi petturite tabamisel. Naine pidi võtma oma kontolt välja sularaha, viima selle pakiautomaati ja saatma väidetava politseiniku poolt antud aadressile. Samuti lubati naisele, et ta saab raha hiljem jaoskonnast kätte. https://www.err.ee/1609193410/kelmid-tegutsevad-ohver-viis-10-000-euro-eest-sularaha-pakiautomaati See viimane kaasus tundub eriti sürreaalne ja näitab kui head manipulaatorid kelmid on. Väidetakse, et su pangakontol on võlts raha ja osaled salajased politsei uurimises ![]() |
|
Hiljuti avastasin sellise asja nagu MFA (multi-factor authentication) fatigue attacks, kus saadetakse nii palju MFA päringuid, et inimesed lihtsalt tüdimusest aktsepteerivad need.
|
|
In reply to this post by viltk
Minu arvates on üks kentsakamaid juhtumeid "nigeeria printsi" kirjad, kus inimesed usuvad siiani, et kauge võõras tahab neile lambist miljoneid pärandada. Samuti on hämmastav, kuidas sotsiaalmeedias minnakse õnge libakampaaniatele, kus lubatakse tasuta kalleid autosid lihtsalt pildi jagamise eest. Inimlik soov kiirelt ja vaevata rikastuda on kahjuks nii tugev, et loogiline mõtlemine lülitub sellistel hetkedel lihtsalt välja.
|
|
In reply to this post by viltk
Peale juba nimetatud on ka suhteliselt levinud investeerimispettuse skeemid, mis on nagu Runescape'is "give me 100k and i'll double your money" tüüpi lõksud.
Esmalt makstaksegi kahekordne summa tagasi ja siis küsitakse rohkem ning inimesed lihtsalt investeerivad suurema summa ning jäävad rahast ilma. |
|
In reply to this post by viltk
Minu vend umbes 5 aastat tagasi, me mõlemad kasutame Steam'i mängimiseks ja just sellel ajal oli levimas uus pettuskeem selle kaudu. See oli enam-vähem see "ma kogematta panin su accountile reporti, aita mul see ära eemaldada". Kahjuks said petturid minu venna konto parooli siiski ära vahetada, me mõtlesime, et kõik on kadunud.
Üllatusena tuli mulle kui hea Steami support on, ta pmst saatis neile kirja kus ta selgitas kogu situatsiooni ära ning mingi paari päeva pärast oli account tagasi tema käes, kõik mängud ja muud asjad ka olemas. See oli ma arvan isegi suurem üllatus kui see pettusskeem ise. |
|
In reply to this post by viltk
Mind paneb ikka imestama, et skogu sellest petuvärgist räägitakse nii palju ja ometi loetub väga palju inimesi, kes endiselt selle mnipulatsiooni ohvriks langevad.
Kas tõesti siis ei jõua kogu see info siiski piisavalt massidesse või räägitakse sellest kõigest veel liiga vähe |
|
In reply to this post by viltk
Viimase aasta uus stsenaarium oli näiteks soodsam visiiditasu: inimene võib saada kõne, kus palutakse Smart-ID või mobiil-ID abil registreerida kohtumine Tervisekassa kontoris või sõlmida otseleping soodsama visiiditasu saamiseks. Oli ka teisigi Tervisekassa-põhiseid lugusid, kuidas erinevad hüvitised on saamata jäänud.
https://tervisekassa.ee/uudised/petturid-esinevad-tervisekassa-tootajatena Siin on üks vanem lugu, mida esineb ka praegu. Kui tahab üürida korteri teises riigis (või kui on suurem riik siis ka teises linnas), on oht et teed ettemaksu korteri eest, mida ei eksisteeri. Reeglina on sellised kuulutused üleval kuskil sotsiaalmeedias või kuulutuste lehtedel, mitte kinnisvara lehtedel. https://www.err.ee/1135749/pealtnagija-kelmid-petavad-eestis-valistudengeid-uurikorteritega |
|
In reply to this post by viltk
Tinder ja kohtamine üldse, et sa oled nõus kandma sadu või tuhandeid eurosi inimesele, keda sa pole näinudki kordagi.
https://www.bbc.com/news/articles/ckgnz8rw1xgo Ja muud telefoni skämmerid ja pettused, kus sa müüd oma korteri maha, auto maha ja lihtsalt annad sularaha kuskile X isiku kätte. |
|
In reply to this post by viltk
Minu arust on kõige veidramad ning samas ka kurvemad need juhtumid, kus petturid üritavad “pereliikme” või “sugulase” õnnetuste pealt raha välja pressida. Esiteks see kontseptsioon juba, et kui lähedane on näiteks autoavariisse sattunud ja nüüd on vaja järsku raha maksta on minu arust nii veider, et sellist asja võiks kohe läbi näha. Kahjuks on sellised petukõned suunatud põhiliselt vanemaealiste inimeste poole, kelle puhul võib emotsionaalne manipuleerimine kergemine toimida.
|
|
In reply to this post by viltk
Ma ei nimetaks väga ühtegi sellist juhtumit “kentsakaks”. Kui asi ei piirdu lihtsalt mingi kahtlase lingi või imeliku sõnumiga, vaid mängu tuleb telefonikõne enesekindla häälega, manipuleerimine ja kiireloomulisuse tekitamine, siis see on juba päris kõrgel tasemel sotsiaalne inseneeria.
Tavaliselt sihitaksegi haavatavamaid inimesi, näiteks vanemaid inimesi, kes ei pruugi uutest petuskeemidest palju teada. Samas näitavad need näited hästi, et ohvriks ei lange ainult eakad, manipulatsioonide õnge võivad minna ka nooremad inimesed. Kõrvalt vaadates tundub lihtne öelda, et “kuidas nad seda uskuda said”, aga ma arvan, et kui need samad inimesed oleksid mõnel teisel päeval lugenud täpselt sama uudist kellegi teise kohta, oleksid nad tõenäoliselt mõelnud täpselt samamoodi
|
| Free forum by Nabble | Edit this page |
