Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

classic Classic list List threaded Threaded
27 messages Options
12
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

janarn
Kuma tarkvara eelistada ja miks?
Kas suletud lähtekoodiga, mis teeb mingis kindlas valdkonnas oma tööd väga hästi, kuid uuendusi/täiendusi tuleb pigem harva. (Näiteks Photoshop)

Või avatud lähtekoodiga, mis teeb lisaks veel hulk muid mugavus asju. Kogukond panustad ja uuendusi/täiendusi tuleb märksa tihedamalt. (Näiteks Gimp)
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

andpod
Avatud/suletud lähtekood ei ole alati korrelatsioonis uuenduste sagedusega. Näiteks paljud veebipõhised (brauseris kasutatavad) suletud lähtekoodiga tarkvarad uuenevad kasvõi mitu korda päevas.
Isiklikult eelistan tarkvara, kus suuri muudatusi tehakse harva, sest need nõuavad kasutusharjumuste muutmist. Samas väikseid muudatusi nagu turva- ja veaparandusi tahaks kiiresti saada.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

mpoldu_
In reply to this post by janarn
CONTENTS DELETED
The author has deleted this message.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

252649IADB
In reply to this post by janarn
Ma pole kunagi varem mõelnud sellele, kumb on minu jaoks olulisem, kas avatud või suletud lähtekoodiga tarkvara. Sellest tulenevalt ei mängi see minu valikus ka suurt rolli. Pigem lähtun sellest, kas tarkvara teeb seda, milleks see on loodud, ning kas see on töökindel, intuitiivne ja lihtne kasutada.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

RaudMees25
In reply to this post by janarn
Viimasel ajal palju pigem open source projektidele rõhku pannud, kuna üldjuhul on need tasuta ja eksisteerib päris huvitavaid projekte. Teine põhjus pigem on see, et kõik tarkvara on lihtsalt pigem Subscription based ja enamasti sunnitud kasutama mingeid pilve lahendusi, millest tahaks hoiduda.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

janern
In reply to this post by janarn
Kui nüüd päris aus olla, siis eelistused puuduvad ja kasutust leiab see, mis eesmärki teenib kõige efektiivsemalt. Omakasu ja efektiivsus on olulised, kui vaja midagi saavutada. See vabavara teema tundub selline veidi ideoloogiline teema ka ja ma puhtalt sellepärast sinna küll ei kaldu. Ilmselt ebapopulaarne arvamus
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

MadisKoll
In reply to this post by janarn
Täitsa ausalt öeldes, vastates küsimusest tsiiipakene mööda. Tasuta :D, seejärel odavamat jne. Eks avatud lähtekoodiga tarkvara mõnes mõttes on usaldusväärsem küll. Kuna interneti avarustes on siiski miljoneid silmi, võiks arvata et avatud lähtekoodi puhul on vähemal turvalisuse peale mõeldud enne koodi avaldamist, või siis vähemalt suured ämbrid ära parandatud. Tagauksi on ka raskem peita, ja igasugust muud jama avatud koodi sisse.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

mvaldr
In reply to this post by janarn
Ma eelistan enamasti ikka odavaimat lahendust, aga kui on väikese raha eest saadaval ka parem toode, siis ikka vahel mõtlen ka selle peale.

Samas kui on valikuteks nii avatud kui suletud lähtekoodiga tarkvarad ning mõlemad on pea samade omaduste ja hinnaga, siis eelistan pigem avatud lähtekoodi, kuna süda on rohkem rahul, kui teab, mis selle sees täpsemalt toimub. Samuti saab vajadusel kergemini taga ajada probleeme ning parandada enda masina koodis probleeme. Võrreldes suletud lähtekoodiga tarkvaraga võib küll paluda autoril sinu probleemi lahendada, kuid pole garanteeritud, et see nende skoopi ega projektiplaani mahub ehk enamasti peab aksepteerima, et seda nö nišiprobleemi keegi niipea ei lahenda.

Suletud lähtekoodiga tuntud nali, et keegi kandideeris tööle, lahendas tarkvaras probleemi, mis teda aastaid enne asutusega ühinemist on tarkvara kasutamisel tüüdanud ning peale seda andis lahkumisavalduse sisse.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

jannot
In reply to this post by janarn
Ma maksan kui on tõesti hea programm mis on vabadest lahendustest üle minu meelest. Viimane oli näiteks Buckets. Enne kooli tulekut maksin JetBrainsile CLioni litsentsi eest kuutasu, sest see on tõesti üks parimaid IDE'sid C++ jaoks, eriti debuggimisel.

Kõige rohkem olen vast maksnud mängude eest, Steamis juba üle saja . Kas need on tarkvara või mitte-lineaarsed audio-visuaalsed teosed jääb lugeja otsustada.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

joelme
In reply to this post by janarn
Eelistada tuleks seda mis toimib, tihti kipuvad avatud lähtekoodiga asjad paremini toimima. Need "kinnised" aga nõuavad tihti mingit subscriptionit ja mina hoian neist eemale
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

kermon
In reply to this post by janarn
Ma otseselt ei arvesta valiku puhul, et kas peab olema avatud või suletud lähtekoodiga – mu jaoks peamine on, et tarkvara teeb seda, mida peab, ning et seda oleks mugav kasutada. Samas kui mõni suletud lähtekoodiga tarkvara on maksab väga palju, siis pigem vaatan avatud lähtekoodiga tarkvarade poole.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

johana
In reply to this post by janarn
Endal eelistusi pole kas on avatud või suletud.

Hobi kontekstis ilmselt odavaim, mis teeb soovitud mõistliku ajaga, sõltuv paljudest faktoritest ka. ka taskute sügavusest. Aga professionaalses kontekstis kõige optimaalsem price to performance lahendus või tiimis olles nendest sõltuv variant sobitumiseks.

Gimp ja Photoshop näite kohta lisaks, et Gimp ei võistleks ainult Photoshopiga, vaid terve Adobe ökosüsteemiga. Piltide puhul oleks Photoshop ja Lightroom, kus on mugavalt eraldatud workflow. Edasi, mis kõik muu pole pilditöötlusega seotud otseselt aga läbi erinevate programmide on hoitud ühtlast joont ning väga mugavat ülekandmist, tekitades oluliselt mugavam plug and play lahenduse.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

kparii
In reply to this post by janarn
Ausalt öeldes pole ma varem selle peale eriti mõelnud. Pigem kasutan seda, mis parasjagu mugavam tundub või millega harjunud olen ja mis täidab oma eesmärki.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

rasble
In reply to this post by janarn
Oleneb millise tarkvaraga tegu on, eelistan avatud lähtekoodiga, kui on populaarne tarkvara, suletud on okei kui on mingi konkreetse valdkonna programm nagu Photoshop.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

jaaras
In reply to this post by janarn
Ma lähtun ka ta pigem sellest, kui hästi tarkvara mõnda eesmärki täidab ja kui mugavat kasutajakogemust see pakub, ja kui tasuta/soodne ta on. Aga muidugi kui on sarnaselt head projektid, siis eelistaks vaba lähtekoodiga - juba kasvõi sellepärast et seal ei ole subscriptionitega jamamist.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

Jurgep
In reply to this post by janarn
Ei pane rõhku, tarkvara valimisel, kas on lahtise või avatud lähtekoodiga, sobib emb kumb, kuid vahel ikka hea kasutada avatud koodiga, teades, et aitad kellegi tarkvara testida.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

tiitr
In reply to this post by janarn
Eelistan alati open source tarkvara ja suletud lahendusi kasutan vaid siis, kui olen selleks otseselt sunnitud (töö, ülikool) või kui vaba alternatiiv on täiesti kasutu. Peamine põhjus on turvalisus ja läbipaistvus. Eks avatud lähtekoodiga võivad ka ohud kaasneda (näiteks Android TV äpp SmartTube 2025 aasta juhtum), aga neid riske on võimalik hea tahtmise korral minimeerida.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

ArthurT
In reply to this post by mpoldu_
Täpselt!

Loeb hea tarkvara, mitte "suletud" või "avatud" lähtekoodiga...
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

madpaj
In reply to this post by janarn
Ausalt öeldes on mul suht suva kas on avatud või suletud lähtekood, peamine on ikkagi mugavus ja stabiilsus. Kui vaja maksta pole probleem, aga kuutasud on minu jaoks kindel ei. Kui on tasuta lahendus olemas, siis muidugi võtan selle. Samas kahjuks või õnneks kipub see päriselt mugav ja stabiilne asi olema tavaliselt ikkagi see tasuline variant.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 10: Kumba tarkvara eelistad?

meribs
In reply to this post by janarn
Ma ka ise ei eelista midagi kindlat, aga senini olen valdavalt kasutanud ikkagi suletud lähtekoodiga tarkvara. Just seetõttu, et ma olen sellega niivõrd harjunud ja ei mõtle muudele mugavustele enne, kui ma pole saanud seda katsetada. Lõppude lõpuks igal ühel oma ja isegi kui suures plaanis avatud lähtekood on parem, siis mingilt kindlalt asjalt teisele harjumine võtab lihtsalt natuke aega. Samuti mängib veidi ehk rolli ka populaarsus ning trend midagi kasutada.
12