|
Kas keegi on ise saanud petukõne või näinud lähedasega sellist juhtumit? Mis oli see detail, mille järgi sai aru, et tegemist ei olnud päris panga või ametiasutusega?
Minul endal on paar sellist kogemust olemas nii Eestist kui ka välismaalt tuttavate, lähedaste ja endaga. Ühel korral sai mu naine kõne. Ta ütles mulle kohe, et kuula, see on petukõne. Küsisin, kuidas ta sellest nii kiiresti aru sai. Ta ütles, et automaatvastaja teatas, et kõne tuleb kinnipidamisasutusest. Seejärel otsustasime helistajaga natuke kaasa mängida. Helistaja hakkas esitama küsimusi, et saada meie kohta rohkem infot, ja lõpuks üritas raha välja pressida, väites, et nende käes on meie lähedane. Tegelikult andsime talle meelega valest infot ja nõustusime tema väidetega, et näha, millise looga ta edasi läheb ning lõpuks sai ta ka ise aru, et teda ennast sai lollitatud. Teine juhus oli tööl, kui mu töökaaslane sai kõne väidetavalt pensionikeskusest. Talle öeldi, et tal on raha üle ja seda saab suunata tema valitud teenuse alla, näiteks hambaraviks. Töökaaslane mängis samuti kaasa. Petturid saatsid talle Smart-ID koode, ning palusid tal kinnitada, kuid ta vastas neile meelega valesti ja mängis rumalat. Lõpuks läks helistaja närvi ja kuna taustal oli kuulda rohkem müra, st nagu kõnekeskuses siis mu töökaaslane küsis, kas neil on tihe tööpäev ja kust nad helistavad. Selle peale sai helistaja aru, et ta on paljastatud, ütles lähemalt, kui arvad ja pani toru ära. Mul endal oli ka juhus, kus ettevõtte, kus ma töötan, "tegevjuht" kirjutas mulle WhatsAppi ja ütles, et on koosolekul ning ma peaksin kiiresti tegema 2000 eurose ülekande. Sain kohe aru, et tegevjuht ei kirjutaks mulle WhatsAppi ega küsiks niimoodi 2000 eurot. Läksin asjaga kaasa ja küsisin, kuhu raha kanda. Seejärel ta andis mulle ühe Eesti panga konto, mis oli ühe naise nimel, ja ütles, et jääb ülekannet ootama. Kontrollisin selle igaks juhuks ettevõtte juhi ja ettevõte juristiga üle ning tegin saadud andmete põhjal politseisse avalduse. Edasi ei teagi, mis sellest sai. Õnneks ei ole minu tuttavatest keegi selliste asjade õnge läinud ja loodan, et ei lähe ka. |
|
Telefon helises. Võtan vastu. DHL helistab. Illosas puhtas eesti keeles. Neil olla mulle tähitud kiri, kuhu selle tooma peaks. Ma siis ütsin ilusasti, et peale kella poolt kuute aadressile XXX ja tööajal aadressile YYYY.
Kõik hästi, selge, tema saadab mulle nüüd kinnituskoodi. Telefon teeb plinnnng ja SmartId tahtis eest.ee keskkonda sisse logimiseks PIN1'e. Ma hakkasin naerma ja küsisin neilt, et kas nad peavad mind puhta lolliks. Nad üritasid küll ajada miskit imelikku juttu teemal 'nemad kasutavad riiklikku autentimisteenust' jne. Ma rohkem ei viitsinud, panin telefonitoru ära. Natuke kurvemalt lõppenud teema oli küll mitte petukõne, aga -kiri. Tuli kiri, et minu Office365 paroolimajandus on aegunud. Väga ilusasti ja puhtalt disainitud kiri oli. Pea oli väsinud, klikkasin. Leht oli ka nagu prillikivi. Ladusin oma paroolid kenasti sisse. Siis järsku vaatasin URL'i. Rsk. Jube kiiresti läks päris keskkonnas paroolide vahetamiseks. Kokkuvõtteks. Juhtub ka paremates perekondades, petukate õnge minek. Kõigil on neid segadusehetki. Isegi kui oled hoolikas, nutikas ja tähelepanelik. Vaja on ainult seda ühte hetke, kus pea on natuke sassis. |
|
In reply to this post by egon
Õnneks ei tea, et lähedastega oleks midagi sellist juhtunud. Endaga samuti mitte, pigem ei võta võõraid numbreid vastu. Aga olen kuulnud küll, et mingites kõnedes on nutetud (sest tugevad emotsioonid on hea lõks) ja näiteks vene keeles räägitud, kuid kui helistajalt midagi küsida, siis ei tule sealt vastust. Väga veider värk.
|
|
In reply to this post by margmi
Sarnane kogemus mul mingi postipaki skämmi asjaga. Pea pulki täis, teed mitut eri asja korraga. Vaatad et sõnum, mingi postipakk vaja vastuvõtja kulul välja lunastada. Parasjagu oli miski tulemas ka nii et panin kaardi andmed sisse, vajutasin ok ja...... Ohkasin, vandusin ja panin oma kaardi kinni :P õnneks nende süsteem polnud piisavalt kiire või siis polnud nii väikeste summade retry'ni veel jõudnud.
Nii et väga sarnane kogemus. Tegelt ju tead aga ikka astud reha otsa. |
|
In reply to this post by egon
On sattunud mõned juhtumid küll. Esimene oli mingi investeerimisvärk, kellega pikka juttu ei viitsinud vesta. Ütlesin, et mul saab aku tühjaks, helistage palun lauanumbrile tagasi ja andsin esimese ettejuhtuva PPA lauanumbri, mis otsingus ette jäi. Teine oli stiilis "helistame Tervisekassast, teil on ...., mingi ettemaks vms." kuna oli kiire, siis vastus oli lühike ja konkreetne.
Lustakas katse tuli ka meili peale. "Hey pervert, you are exposed....", ahah, no tore, las siis olla. Vaatan saatjat....mina ise.... Ja päriselt minu enda aadress...Mis siis ikka, panin ka reply. Kiri potsatas tagasi ka...täitsa aus värk. Samas päris kindel, et sisse pole saadud, MFAd ja värgid noh. Mõtlen, et okei, ma siis reportin vähemalt MS-ile, aga...! Enda aadressi peale ei saa reporti esitada
|
|
In reply to this post by egon
Üldiselt olen üsna teadlik igasugu petukampaaniatest ning enamasti on kohe petukõnede algul aru saada kuidas esmalt tuvastatakse kas telefoni võttis vastu inimene ning alles siis ühendatakse kõne kõnekeskuse petturile. Mingi hetk oli hästi aru saada, et kui kõne alguses käis piiks, siis oli oodata uut petukõne ehk sai need kiirelt kõnehargile panna. Samuti on suureks tingmärgiks see, kuidas iga kord senini on hakatud rääkima telefonitoru otsas vene keeles, millele eesti keeles vastates on üsna kiirelt kõne ära lõpetatud.
Üheks kõige napikamaks korraks, kus ma oleks oma andmed ja paroolid kaotanud, oli kord, kui Discordi kirjutas tundmatu inimene, kes soovis oma mängu reklaamida. Heast tahtest vaatasin algul, et miks mitte, kuid kohe peale seda lõi ka häirekellad käima ja sai uuritud, kuidas see andmepüüdur tarkvara täpsemalt toimis. Napilt oleksin ka peale seda oma andmed kaotanud, kuna seda pöördinseneerides peaaegu suutsin selle oma arvutil käima panna. |
|
In reply to this post by egon
Mul on samuti olnud kokkupuuteid petukõnede ja kahtlaste sõnumitega. Kõige suurem ohumärk on tavaliselt see, kui hakatakse inimest survestama kiiresti tegutsema või küsitakse isiklikke andmeid ja Smart-ID kinnitusi. Päris pank ega ametiasutus ei palu telefonis paroole, PIN-koode ega kiireid ülekandeid teha.
Üks tuttav sai kunagi kõne „pangast“, kus väideti, et tema kontolt üritatakse raha varastada. Helistaja rääkis väga enesekindlalt ja isegi teadis inimese nime, kuid kahtlaseks muutus olukord siis, kui hakati paluma Smart-ID kinnitamist. Selle järgi saigi aru, et tegemist on pettusega, sest päris pank ei sunni inimest telefoni teel selliseid toiminguid tegema. |
|
In reply to this post by egon
Kohe mitu juhtumit meenub. Eks ikka aeg-ajalt võõras number helistab, "vanasti" olin agaram vastu võtma, aga nüüd ikka googeldan numbri läbi enne vastamist. Tavaliselt reetis ära see, mis keeles inimene rääkis (st mitte eesti) või kui keegi üritas miskit müüa. Ma reeglina katkestan mistahes müügikõne, sest need on nii või naa häirivad. Õnneks võlts-ametiasutustelt kõnesid pole saanud, need tulevad kirjadena aga eks nendega tunneb ka ülesehituse, sõnastuse, meiliaadressi jms järgi, et on mingi kahtlane asi.
Kahjuks tean kaudselt ka neid, kes on petuskeemi "õnge läinud". Ühe tuttava vanaema oli saanud mitu kõnet sellest, et tema tütar oli välismaal avariisse sattunud ja oli vaja kiiresti raha saata haiglaraviks, sest tema ravikindlustus olevat aegunud. Vanaema ei raatsinud isegi uurida, kas tütar päriselt reisil oli (ta oli muidugi Eestis) ja andis petturitele oma säästud. Kokku veidi üle kümne tuhande. Veider on isegi see, et ta ei rääkinud sellest oma mehele. Et ikkagi vanad inimesed on väga haavatav grupp nende petukõnede ja -kirjade osas. |
|
In reply to this post by egon
Aastaid tagasi lollitati mu tuttava firmas raamatupidaja ära, mille tõttu firma kaotas 20000 eurot. Firmas olid suured ümberkorraldused ja juht oli parajasti välisreisil. Raamatupidaja sai arve ja kirja "juhi" poolt, et see summa tuleb kiiresti üle kanda, mida raamatupidaja kohusetundlikult ka tegi.
|
|
In reply to this post by egon
Mulle on korduvalt helistatud kuskilt välismaalt, nagu UK, Itaalia ja Malta kust ma kahtlustan et taheti mind nina pidi tõmmata. Meili peale pole kahjuks ükski Nigeeria prints kirjutanud veel.
|
|
In reply to this post by egon
CONTENTS DELETED
The author has deleted this message.
|
|
In reply to this post by egon
Kahjuks ma ei vasta telefoni numbritele mida ma ei tunne kui ma just ei oota mõnda kõne või see nr ei helista mitukorda järjest. Ka siis on tegu tavaliselt ikkagi telefoni marketteri või mõne imelikuga.
E-maile saan küll mis tulevad nüüd läbi isegi veebilehel olevatest asjandustest, peaksin honeypoti lisama sinna lisaks veel... Ja ka hiljuti on suurenenud igasuguste kommenteeriate tegevus nii et akismet on punane...
Reelika Pedak
254763 IAAB |
|
In reply to this post by egon
Paar aastat tagasi helistas mulle "Swedbank", ütles et mu kaart hakkab aeguma ja tahtis isikukoodi ja smart id pin koode, viisakalt keeldusin ja panin toru kinni. Pärast vaatasin netist, et see oli teadaolev varastatud number mille alt tehti petukõnesid.
|
|
In reply to this post by egon
Mina olen saanud, umbes aasta tagasi, just siis kui olin saatnud meeletult CV'sid välja ja olin aktiivselt töö otsingul. Võtsin siis enamus numbrid ikka vastu. Teisel pool toru oligi mingi tädike kes nuttis ja rääkis vene keeles. Mina õnneks või kahjuks ei oska vene keelt seega kõne kiirelt kinni ja läksin päevaga edasi. Olen palju kuulnud samasugust tehnikat ja lõppeb see ikka raha küsimisega. Minul läks hästi.
|
|
In reply to this post by egon
Lähedased saavad pidevalt petukõnesid ja e-maile, samas mul on vaid üks või kaks juhust terve elu jooksul. Ma kahtlustan, et selles võib süüdistada Eesti e-äriregistrit, kus on kohe kenasti ette antud inimeste kontaktid, kellelt on kõige kasumlikum raha välja petta. Ei tea kedagi kes petu ohvriks on langenud, aga tean, et neid inimesi on Eestis palju.
|
|
In reply to this post by egon
Õnneks minuga pole sellist kogemust olnud, kuna ausalt õeldes on kohe aru saada kellega tegemist on. Tavaliselt helistab mingi vene keeles rääkiv inimene või mingi tegelane, kes hakkab rääkima, et andmeid on vaja uuendada või vaja tariif kinni maksta. Need ma tavaliselt panen kinni.
SPAM kaitse on ka tegelikult üsna heaks saanud, oma tuttavatel pole kuulnud, et oleks probleeme sellega olnud. No ega nad väga oma telefoninumbrit ka igalepoole üles ei riputa :) |
|
In reply to this post by egon
Sain kõne äsja tagasi Eesti kolinud tuttavalt, kes oli müümas oma miniatuuri kollektsiooni. Ostja oli soovind garantiid ning saatnud DPD middleman lingi, kus ta ei saand tasuda postikulu oma kaardiga (välismaa panga). Helistasis siis mulle, et saaksid makse teha, mu kaart ei lähe läbi. Andis PIN 1 kontrollkoodi ning hakkasin sisse logima kui täheldasin, et see on sisenemine internetipanka. Terve see aeg oli olnud ostja tuttavaga kõnes, kuniks keeldusin PIN 1 sisestamast. Peale olukorda sain veel terve õhtu PIN 1 sisestus õngitsust, millega teavitatud osapool juba tegeles.
Kogu olukord algusest peale oli imelik, kuidas saab nii palju probleeme olla nii väikse asjaga. SMART-ID PIN 1 sisestamisel eos juba teadsin, et jälgin "action" lahtrit täpsemalt. |
|
In reply to this post by egon
Ma tean, et minu isa poolne vanaisa on kahjuks petukõne ohvriks jäänud ja läbi selle üle 100 euro kaotanud. Õnneks seda rohkem juhtunud ei ole, aga eks ta on päris vana ka (üle 90 nüüd)
|
|
In reply to this post by egon
Mina ei ole petukõnesid saanud, aga tundmatuid või välismaa numbreid tuleb ette küll. Eelistan neile mitte vastata, sest kui kõne on oluline, võetakse minuga uuesti ühendust.
|
|
In reply to this post by egon
Väidetavalt pidi olema tähitud kiri kohtust, mille kuller tahaks kohe ära tuua, aga mingil põhjusel(vist oli aja kinnitamiseks) paluti juba pin kood sisestada, see koodipäring käis kusjuures päris kähku. Naljakas oli see, et parasjagu oligi üks vaidlus kohtus pooleli. Helistaja saatsin viisakalt öeldes kukele. Aga kui helistatakse näiteks kiirel ajal, kui mõtted täiesti teiste asjade peal, siis ei imesta, et inimesed oma pin koode automaatselt sisse toksivad.
|
| Free forum by Nabble | Edit this page |
