Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

classic Classic list List threaded Threaded
26 messages Options
12
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

rainok
Kõik tooted ja teenused tahavad viimastel aastatel aina rohkem liikuda kuutasu peale. Inimesed omavad aina vähem asju vaid ainult rendivad neid. Ehk tavakasutajate käest liigub kontroll veel rohkem firmade kätte. Näiteks pannakse lihtsalt serverid kinni ja sul pole rohkem midagi.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

viltk
Minu meelest see tänast "olen roheline" arvestades väga halb variant ju ei ole. Mul peaks siiamaani maal kuskil alles olema CD tornid ja kast VHS kassette erinevate tarkvarade, muusika ja filmidega. Tore vahepeal vanu aegu meenutada, aga suures pildis võtavad need lihtsalt ruumi.

Minu meelest subscription based lähenemine on pigem positiivne.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

joelme
In reply to this post by rainok
Iseenesest on tore kui kopikate eest saad kuu aega limiidita toituda, probleem algab alles siis kui nendest kopikatest saavad kümned eurod ja/või sinu lemmikseriaal eemaldatakse platformilt, sest neil "õigused aegusid "
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

karive
In reply to this post by rainok
Ma ei ole ka otseselt selle trendi vastu, see annab võimaluse asju vajaduspõhiselt tarbida ja korraga vähem raha välja käia (kuigi pikemas perioodis ei pruugi summad väikesed olla). Aga proovin igasuguseid subscriptioneid hoida kriitilise vajaduse piiril. Esiteks, et hoida väljaminekuid kontrolli alla ja teiseks on väga tüütu tegeleda subscriptionite haldusega. Kui liitumised on automaatselt uuenevad, on vaja hoida silma peal, et ei unustaks midagi niisama tiksuma.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

mpoldu_
In reply to this post by rainok
CONTENTS DELETED
The author has deleted this message.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

Artura
In reply to this post by rainok
Isiklikult paneks selle trendi põlema, aitäh!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

mvaldr
In reply to this post by rainok
Ühelt poolt peab arendaja kindlasti ka raha teenima, et oma toodet arendada, aga mõne subscription teenusega läheb see ka natuke üle käte.

Mõne viimase aastaga on voogedastusplatvormidel nagu nt Netflix-il kuutellimused läinud aina üles ning sisu tarbimise tingimused on läinud karmimaks. Näiteks Netflix-il on lisatud kontrollid, et sisu tarbitaks ühes leibkonnas. Samuti selliste platvormide puhul pole garanteeritud, et sisu saab ka edaspidi kasutada, kuna enamasti jätavad platvormid omale õiguse sisu omale sobival hetkel platvormilt eemaldada. Tihtipeale ka sisu "ostmine" on defineeritud tingimustes, et tegelikult inimesed rendivad litsentsi sisu vaadata kuni see platvormil saadaval on.

Viimasel ajal on heaks näiteks VMWare litsentsidega toimuv, kus ettevõtetelt küsitakse üüratuid rahasummasid, kuna Broadcom on teadlik, et ettevõttetel kulub teatud aeg muudele platvormidele liikumiseks ja seetõttu on ettevõtted ka sunnitud neid absurdseid summasid maksma, kuna pole võimalik IT protsesse nii kiirelt ümber teha ega alternatiive kasutusele võtta.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

meribs
In reply to this post by rainok
Mulle isiklikult väga meeldib see subscription based asi. Ma ei ütleks, et see tänasel päeval ainult trend on samas. See juba suhteliselt argipäev. Mulle igatahes meeldibki see, et see teeb mu elu lihtsamaks ja ma ei pea asju koguma endale. Ei taha enam midagi kasutada, lõpetan subscriptioni. Muidugi muusika osas on tore omada cd plaate ka, mis siis, et enam pole seda kuskilt väga kuulatagi, aga vähemalt saan uudistada seda väikest raamatukest, mis kaasas on. Samas ei kujutaks ettegi laulude või albumite ostmist iTunesist, sest täna ehk olen väga vaimustuses laulust, aga homme enam mitte.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

stentr
In reply to this post by rainok
CONTENTS DELETED
The author has deleted this message.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

elerir
In reply to this post by rainok
Ma ausalt öeldes ei näe hetkel midagi halba subscription based lahendustes. Nõustun ka eelpool mainituga, et antud variant teeb tihti igapäevaelu lihtsamaks ning lihtsustab erinevate teenuste ning toodete kättesaadavust. Samuti on subscriptionite tühistamine tehtud nii lihtsaks, et see ei kohusta kasutajat eriti millekski. Muidugi kõik oleneb siiki päeva lõpus sellest, millise toote või teenusega tegemist on.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

MihkelK
In reply to this post by rainok
Mul sellega on kahetised tunded.
Ühest küljest on hea teada, et ma olen midagi ostnud ja nüüd siis oman seda. Teisest küljest ongi näiteks füüsilise meediaga (mõtlen eelkõige filmid-sarjad siin) see, et ikka palju ruumi võtaksid ära ja eks kui vaatad läbi, siis palju sa neid ikka lõpuks uuesti vaatad. Selles suhtes on sub-based hea, et nagu saad lihtsalt ära vaadata ja eluga edasi minna nõnda, et ei jää sulle endale mingit kola vedelema.
Mulle ei meeldi see et kõigil on mingi oma subscription based teenus ja kõik on juba nii kirju (samamoodi, nagu ma vihkan et IGAL asjal on tänapäeval oma äppi vaja) ja lõpuks pead vaatama et sa igakuiselt juba mingi 100 eurot ära ei kulutaks seal nende peale.
Subscription based teema on ka ehk sarnane näiteks mõndade spordiklubide aastastele liitumislepingutele, kus tihti panustatakse ka sellele, et inimene ei käi väga kohal või käib ~1x nädalas, aga kuutasu on ju ikka sama.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

kparii
In reply to this post by rainok
Minu arvates on subscription based lahendus selles mõttes mugav, et saad kasutada teenust vastavalt oma vajadustele. Sellegipoolest võib see pikemas perspektiivis muutuda kulukaks ja tülikaks. Kõige rohkem häirivad mind need subscribtionid, kus maksad vaid reklaamivaba kasutuse eest, ilma et saaksid midagi sisuliselt juurde.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

Julius
In reply to this post by rainok
Positiivse nurga alt saaks seda ehk mainida, et kui arendajale 0.99 eurot kuus sümboolselt läheb väikse äpi eest, siis on tal rohkem motivatsiooni äppi järjepidevalt uuendada. Mobiilirakenduste puhul kohati koodi uuendamine kohustuslik, kui muudatusi ei tee siis kustutatakse äpp lihtsalt ära, kuna kasutuses näiteks mõni vana deprecated api.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

TristanGK
In reply to this post by mpoldu_
Nõustun mpoldu_-ga. Mul ei ole otseselt midagi subscriptionite vastu, mõnes kontekstis need on hea ja mugav lahendus.

Kuid probleem esineb selles, et mingi hetk ei pruugugi olla enam muid alternatiive, kui vaid igakuiselt maksta mingi tarkvara või meedia eest. Kui näiteks sinu lemmik film, laul vms kaotatakse ära, pole just väga tore olukord.
Samuti kui teenuseosutajad otsustavad kasutustingimusi muuta kasutajate kahjuks, jättes nad ilma lubatud featuurist/teenusest.

Näiteid on väga palju, aga esimesena tuleb meelde Redboxi teenuse kinnipanemine, kus kasutajad jäid ilma oma "ostetud" filmidest.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

kaarkq
In reply to this post by rainok
Oleneb, mis teenusega tegu on ja kas üks välistab teist. Nii ostmisel, kui ka tellimisel on omad plussid. Trenni või meedia voogedastusteenuse eest igakuine maksmine on loogiline, kuna üleval pidamine on kulukas. Isegi tarkvara eest igakuine maksmine on arusaadav, kui seda pidevalt täiendatakse ja uuendatakse, kuigi ikka võiks olla võimalus hetkeversioon tarkvarast ära osta.
Minu probleem tekib siis kui ma pean enda istmesoojenduse või lambi pirni eest iga kuu maksma. Miks? Kuidas, see minu elu paremaks teeb? Seal pole mingit tarkvara, mis vajaks uuendamist- see kas töötab või ei tööta. Mul pole vaja mingit AI äppi et tuli kustu panna õhtul. Selge see, et selle taga on rahaahnus ja ega see enamus inimestele peale ei lähe.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by viltk
viltk wrote
Minu meelest see tänast "olen roheline" arvestades väga halb variant ju ei ole. Mul peaks siiamaani maal kuskil alles olema CD tornid ja kast VHS kassette erinevate tarkvarade, muusika ja filmidega. Tore vahepeal vanu aegu meenutada, aga suures pildis võtavad need lihtsalt ruumi.
Minu arvates see võrdlus siin väga hästi ei aita. Oletame, et ettevõttel oli 1M koopiat mingist asjast (kasvõi VHS-film). Ega rentimise korral see asi oluliselt "rohelisem" ei ole - kui asi enam popp ei ole, peab ettevõte ju needsamad 1M koopiat kokku koguma ja ära utiliseerima. Ma arvan, et siin oleks kulud (sh loodusele) kokkuvõttes suuremad.

Aga algsele küsimusele vastuseks: üldiselt ma rendimudelit pigem ei toeta, v.a. juhtudel, kus on teada mingi tehnoloogilise vidina kiire väljavahetamisvajadus uuema vastu (hiljaaegu vahetasin nii enda kodust valvesüsteemi).
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

libepavel
In reply to this post by rainok
Minu meelest on see tore. Kui asi rohkem ei sobi siis saab keelduda ja uue toote valida. Tore on ta niikaua kuni hind läheb liiga suureks.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

hendki
In reply to this post by rainok
Mõnel juhul halb, mõnel juhul hea, enamus asjade puhul Internetis kehtib nagunii see, et kui ühel suurel organisatsioonil midagi väga viltu läheb, siis kannatajate hulk on suur. Vaja on lihtsalt palju organisatsioone ja variante:)
Kõik sõltub kuutasu hinnast, vahel on kergem tihti vahetada rentides asju uute vastu välja, eriti kui tehnoloogia kiirelt areneb.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

pillep
In reply to this post by rainok
Ta on jah selline kahetine asi. Ühelt poolt on hea, et ei pea korraga toote eest maksma, mida hiljem võibolla ei kasuta ning alati on võimalus tellimus tühistada. Ta toimib hästi treengute puhul, filmiplatvormide korral, uudisteportaalide tellimustena, kus kasutusvajadus muutub pidevalt. Siiski muutub ta tihti tüütuks, kui oled unustanud tellimuse tühistada ning raha läheb siiski maha või kui tegemist on mõttetu tellimusega nagu GPS eest maksmine autos, nutikodumasinate lisafunktsioonide subscription jne.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Nädal 7: Mida arvate subscription based trendist?

eliprt
In reply to this post by rainok
Väga oleneb teenusest ja teemast, kui tegemist filmiplatvormidega kus kogu aeg uut sisu peale tuleb, on täitsa õigustatud subscription based. Samas näiteks kui muuta konkreetsed tooted või programmid subscription based kuhu konkreetselt midagi kogu aeg juurde ei tule on teistmoodi koormav, ühekordne makse oleks parem. Tesla muutis just oma fsd tarkvara subscription based mudelile, see küll hea mõte pole, oleme ikka harjunud, et asjad nagu auto on meie enda "omad".
12